Haber: Gizem Güneş

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Cemalettin Bozacıoğlu, 3 sene önce annesinin vefat etmesinin ardından ormanda gezinirken bulduğu ağaç gövdelerini, günlük yaşantıda kullanmak için çalışmalar yaptı. İlk olarak bulduğu ağaç parçalarından sehpa yapan Bozacıoğlu, yaptığı sehpanın beğenilmesinin ardından kendini geliştirmek için başka eşyalarda yapmaya başladı. Bozacıoğlu, vefat eden annesinin de bulunduğu aile fotoğrafını işlediği ağaç parçasını ise tabloya çevirdi.

Kendini geliştirerek yaklaşık 1 buçuk sene önce yaptığı eşyaları satmaya başlayan Cemalettin Bozacıoğlu ilk satışını İstanbul'a yaparken, şu anda büyük şehirler başta olmak üzere birçok şehre satış yapıyor.

“KİMSENİN YARDIMI OLMADAN TEK BAŞIMA BAŞARDIM”

Hem hasta babasına bakan, hem de el işçiliği ile oyduğu ağaç gövdelerinden masa, sandalye, kasa, ayna, saat gibi eşyaları yapan Bozacıoğlu, süreçle ilgili şunları söyledi:

“3 buçuk yıl önce ahşap el sanatlarına merak sardım. Baktım, araştırma yaptım, daha da ilerledim, kimsenin yardımı olmadan tek başıma başardım. Ahşap oyma, tablo, saat, resim, bütün hepsini denedim. Daha sonra kılıç, demir, taş; hepsini denedim ve hepsinde de başardım.”

ahsap-sanatı (3)

Gözden kaçırmayın

Seçimde oy kullanacak Suriyeli sayısı 113 bin Seçimde oy kullanacak Suriyeli sayısı 113 bin

“DAHA İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM”

Merakının her zaman devam ettiğine değinen Cemalettin Bozacıoğlu, işe başladıktan 1 buçuk yıl sonra para kazandığını söyledi.

Yaptığı ürünlerden olumlu geri dönüşler aldığını anlatan Bozacıoğlu, şöyle devam etti:

“Çevremdeki insanlar geliyor, bakıyor; ‘Sen nerede başardın, nasıl yapabiliyorsun, okuluna gittin mi?’ gibi sorular soruyor. ‘Hayır’ cevabını veriyorum. Hepsinin kendi el emeklerim olduğunu söylüyorum. Kendileri de görüyor bazen; elimde motor da yandı mesela, yaparken hata da yaptım. Hata yapıyorum, ama üçüncü de başarıyorum. İstanbul’a satışlar yapıyorum. Ankara’ya, İzmir’e ürünler gönderiyorum, ticaret yapıyorum. Az veya çok para kazanabiliyorum. Ben ahşap ayna, tablo, saat, vazo, lambader, masa, sehpa hepsini yapıyorum. Yani elimden geldiği kadar başarmaya, daha iyisini yapmaya çalışıyorum. Para kasası yaptım. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz para kasası. Hiç görmedim daha doğrusu. Kafamda planlayıp, ağacın içini oyarak bir para kasası yaptım.”

ahsap-sanatı (2)