Afganistan’ın Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yüzünü gizleyerek ülkeden kaçtı. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Afganistan eski hükümetindeki Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, ülkeden yüzünü gizleyerek kaçmak zorunda kaldı.

YÜZÜNÜ GİZLEYEREK KAÇTI

ABC'nin The World Today programına katılarak Taliban’dan nasıl kaçtığını anlatan Safi, yüzünü gizlediğini ve tahliyenin son günlerinde Kabil Havaalanı’na ulaştığını söyledi. Nujinha’nın çevirisini yaptığı habere göre Safi, Avustralya askerlerinin yardımıyla ülkeden kaçmayı başardı.

"BU HAYATIMIN EN ZOR KARARIYDI"

Kabil Havaalanı’na 24 Ağustos’ta giden ve 25 Ağustos’ta bir tahliye uçuşuyla Dubai’ye giden ardından da İngiltere’ye geçen Safi, “Benim için çok ama çok zor bir gündü. Bu hayatımın en zor kararıydı” dedi.

Gözden kaçırmayın

Pekin'de Omicron vakalarının yol açtığı salgın nedeniyle tedbirler artırıldı Pekin'de Omicron vakalarının yol açtığı salgın nedeniyle tedbirler artırıldı

"TEKRAR SIĞINMAK ZORUNDA KALACAĞIMIZI GERÇEKTEN HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM"

“Tekrar sığınmak zorunda kalacağımızı gerçekten hiç düşünmemiştim. Kendi kimliğiniz, umudunuz, işinizin, gururunuzun olmaması çok garip bir duygu” diyen Safi, hem  hükümetinin kurulmasına yardımcı olmak için yaptığı çalışmaları hem de kadın haklarını ve ailesi için kurduğu hayatı geride bırakmanın inanılmaz zor olduğunu söyledi.

"KADINLARIN GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ÇOK ENDİŞELİYİM"

Afganistan'daki kadınların güvenliği konusunda endişeli olduğunu ifade eden Safi, “Çok endişeleniyorum çünkü çok fazla belirsizlik var, çok fazla korku var” dedi. Safi, Taliban'ın kadın haklarına saygı gösterme sözüne inanmadığını ve bunun yerine Afganistanlı kadınların var olan durum karşısında büyük acı ve üzüntü hissettiklerini belirtti.