"Afganistan'daki sağlık merkezlerinin yüzde 90'ı kapanma riskiyle karşı karşıya"

DSÖ, "Afganistan'daki sağlık merkezlerinin yüzde 90'ı kapanma riskiyle karşı karşıya" açıklamasında bulundu.

SAĞLIK 07.09.2021 - 23:04 07.09.2021 - 23:15

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bölgesel Acil Durum Direktörü Rick Brennan, Afganistan'da yüzlerce sağlık merkezinin, buraları finanse eden Batılı bağışçıların Taliban'la irtibat kurmalarını yasaklaması nedeniyle kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

'YÜZDE 90'I İLERLEYEN GÜNLERDE KAPANACAK'

Brennan, Reuters'a verdiği mülakatta "Bunların (sağlık tesislerinin) büyük bir kısmında operasyonlara ara vereceğiz. Bazı tahminlere göre yüzde 90'ı muhtemelen haftanın ilerleyen günlerinde kapanacak" diyen Brennan, "Bu da artan hastalık ve ölümle neticelenecek" diye konuştu.

"TIBBİ TESLİMATLAR İÇİN DOHA İLE BAĞLANTI KURULDU

Euronews'in haberine göre Brennan, Birleşmiş Milletler'e bağlı DSÖ'nün, sağlık merkezlerinin 500'üne finansman, ekipman ve malzeme sağlayarak boşluğu doldurmaya çalıştığını belirtti. DSÖ’nün tıbbi teslimatlar için Doha ile bağlantı kurduğunu da aktaran Brennan, "Muhtemelen gelecek hafta içinde Katar hükümetinden Kabil'e iki veya üç uçak malzeme gönderilmesini umuyoruz" dedi.

"PAKİSTAN ÜZERİNDEN KARAYOLU SEÇENEĞİ ARAŞTIRILIYOR"

Kabil Havaalanı'ndaki tahliyeler nedeniyle yaşanan kaos, özellikle insani yardım çalışmalarını sekteye uğratmıştı. Bu süreçte DSÖ ve diğer yardım kuruluşları Afganistan'a tıbbi malzeme sevk etmekte zorlandı. Konuya ilişkin bilgi veren Brennan, tıbbi malzemelerin Mezar-ı Şerif şehrine gönderilmeye devam ettiğini ve DSÖ’nün Pakistan'dan üzerinden karayolu seçeneğini de araştırdığını söyledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST