Reuters’ta yer alan habere göre Taliban, kadınların yanlarında bir “erkek refakatçi” olmadan Afganistan’daki havayollarında iç ve dış hat uçuşlarına binmelerini yasakladı.

Reuters'ta yer alan habere göre Taliban, kadınların yanlarında bir "erkek refakatçi" olmadan Afganistan'daki havayollarında iç ve dış hat uçuşlarına binmelerini yasakladı. İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı ile Kültür ve Bilgi Bakanlığı sözcüleri, henüz bir açıklamada bulunmadı. 

BİLETİ OLAN KADINLAR SEYAHAT EDEMEDİ

İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı, Cumartesi günü havaalanlarına yeni kısıtlamaları bildiren bir mektup yolladı. Hali hazırda bilet rezerve etmiş kadınların Pazar ve Pazartesi günleri seyahat etmesine izin verileceği söylenirken, kaynakların aktardığına göre; bileti olan kadınların, Cumartesi günü, Kabil Havaalanı'ndan seyahat etmesine izin verilmedi.

Gözden kaçırmayın

CHP'li Hancıoğlu; "Kadınların Vebali, Bu İktidarın Boynuna Olacak" CHP'li Hancıoğlu; "Kadınların Vebali, Bu İktidarın Boynuna Olacak"

"ERKEK AKRABA REFAKAT ETME" ŞARTI

Seyahat kısıtlamasında; acil durumlarda nasıl bir yol izleneceği, erkek akrabası olmayan, yabancı veya çift vatandaşlığa sahip kadınlara bir istisna uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil. Daha önce, bir Taliban yönetim sözcüsü, eğitim için yurt dışına giden kadınlara bir erkek akrabanın eşlik etmesi gerektiği ifadelerini kullanmıştı. Kadınların uzun mesafeli seyahatler için erkek bir refakatçiye sahip olmaları şartı, birçok Afgan kadının eleştirisini aldı.