Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesinin Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) olduğu duyuruldu.

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından 15 Ağustos tarihinde ülkeyi terk ederek kaçan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesinin Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) olduğu açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gözden kaçırmayın

Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında 231 çocuk hayatını kaybetti Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında 231 çocuk hayatını kaybetti

"Dışişleri Bakanlığı, BAE'nin Cumhurbaşkanı'nı Gani ve ailesini memnuniyetle karşıladığını doğruluyor. Gani ve ailesi insani yardım gerekçesiyle ülkeye kabul edildi."

"YANINDA 169 MİLYON DOLAR GÖTÜRDÜ"

NTV'nin aktardığı habere göre, Afganistan’ın Duşanbe Büyükelçisi Muhammed Zahir Agbar, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlediği basın toplantısında, ülkesindeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gani’nin kaçmasını "devlete ve millete ihanet" olarak nitelendiren Agbar, Gani'nin devlet hazinesinden 169 milyon dolar kaçırdığını belirtti.

Agbar, Gani’nin kaçırdığı halka ait paraların geri getirilmesi için tutuklanarak uluslararası mahkemeye çıkarılması amacıyla Interpol’a başvuracağını söyledi.

Gani'nin Afganistan'dan kaçarak Umman'a gittiği iddia edilmişti.