Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Şu an bize ulaşan bilgi; bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda ve 69’a yakın yaralımız hastanelere sevk edilmiş durumda. Arama-kurtarma çalışmaları da hız kesmeden, özellikle beş binada yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Erdoğan, Erbakan’ı ziyaret etti Erdoğan, Erbakan’ı ziyaret etti

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bugün saat 12:04’te 5.6 büyüklüğünde deprem oldu. AFAD Başkanı Yunus Sezer, Malatya ve çevre illerden de hissedilen depreme ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Şu an bize ulaşan bilgi; bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda ve 69’a yakın yaralımız hastanelere sevk edilmiş durumda. Arama-kurtarma çalışmaları da hız kesmeden, özellikle beş binada yoğun bir şekilde devam ediyor.

Artçı sarsıntılar devam ediyor ve hasar gören binalarımız var. Artçı sarsıntılara bağlı olarak bunların yıkılması söz konusu. Vatandaşlarımız bu binalardan uzak dursunlar, özellikle eşya tahliyesi gibi. Zaten yasaklanmıştı bunlar. Bu tür tahliye işlemlerinde bu binalara girmesinler. Vefat eden vatandaşımızın ailesine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”

AFAD: 29 BİNA YIKILDI

AFAD’ın sosyal medya hesabından ise şu açıklama yapıldı:

“Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki artçı depremin ardından, an itibarıyla bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, 69 vatandaşımız yaralanmıştır. 29 bina yıkılmıştır. 7 binada arama-kurtarma çalışması devam etmektedir. Arama-kurtarma çalışmalarında, bölgede bulunan ve çevre illerden hava yolu ve kara yolu ile hızla sevk edilen toplam 650 personel görev almaktadır.”