29.04.2020, 19:50

Adanalılardan "Kirvem Adanalıyım" türküsü

Adana'da ortak paydaları sanat olan farklı meslek gruplarından 22 kişi koronavirüs salgını öncesi başlamış oldukları projeyi "Hayat Eve Sığar" sloganıyla tamamladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle kültürel ve sanatsal etkinliklerin zorunlu olarak ertelendiği ya da iptal edildiği bu günlerde sanatseverler hem hayatı eve sığdırıyor hem de üretiyor. “Çukurova Söylüyor” adı altında bir araya gelen topluluğun benzer çalışmalar yapanlardan ayrılan özellikleri var.

TÜRKÜYÜ SESLENDİRENLER MÜZİSYEN DEĞİL

Türkü, 'Kirvem Adanalıyım' kendi özgün temasını da içinde barındırıyor, türküyü seslendirenler ise müzisyen değil. Grupta ressam,şair, öykücü, gazeteci, avukat, öğretmen, mühendis, diş hekimi gibi sanatseverler var.https://www.youtube.com/watch?v=zOEgOi0kHNI&feature=emb_title

FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA ŞİİRİ

Projeye gönül veren topluluk ilk koronavirüs vakasının açıklandığı sıralarda ses kayıtlarını henüz tamamlamıştı. Müzisyen Özgür Sarıçam tarafından bestelenen Kirvem Adanalıyım adlı türkünün dizeleri Fazıl Hüsnü Dağlarca ya ait . Dağlarca’nın kurutuluş mücadelesini anlattığı Çukurova Koçaklaması kitabında geçen bir bölüm.

SOSYAL MESAFE KORUNARAK YAPILDI

Adana’nın görsel tanıtımının amaçlandığı bir klip çekilecekti ama virüs nedeniyle bunun gerçekleşmesi uzun bir süre olamayacağı kesinleşince grup klibi fiziksel mesafeyi koruyarak çekmeye karar verdi. Proje paydaşları ev ortamında seslendirdikleri türkü klibini whatsap grublarında paylaştı. Proje koordinatörüğünü Kubilay Altuntaş’ın klip yönetmenliğini ve montajını ise Ferhat İşlek’in yaptığı çalışmaya toplamda 22 kişi emek verdi.

TANITIMI SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YAPTILAR

Tamamiyle amatör ruhla bir araya gelen Çukurova Söylüyor grubu, ortaya çıkan projeyi duyurmak için de bir klip izleme galası düzenledi.Çağrılar hazırlanan tanıtımlarla sosyal medya üzerinden yapıldı, gala için tarih ve saat verildi. Galanın yapıldığı yer de sosyal medya oldu. Projede yer alanlar için de bir çok şey ilkti. İlk kez türkü söylediler ve ilk kez klip için kendi görüntülerini kendileri çektiler.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@