Adana'da suya indirim ve nakit yardım hazırlığı

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, nakit yardım için hazırlıkların başladığını duyurdu. Karalar, tüketimi artan suya yüzde 30 ile 50 arasında indirim yapmak için plan yaptıklarını...

GÜNDEM 05.04.2020 - 15:20 05.04.2020 - 15:20

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, nakit yardım için hazırlıkların başladığını duyurdu. Karalar, tüketimi artan suya yüzde 30 ile 50 arasında indirim yapmak için plan yaptıklarını da açıkladı.

Adana Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadele kapsamını her geçen gün genişletiyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’da koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerle ilgili bilgi aktardı.

BİNLERCE BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞANI VE 500 GÖNÜLLÜ DEZENFEKTE İÇİN SAHADA

Dayanışma içerisinde çalışma başlattıklarını ifade eden Zeydan Karalar, “Çin’de koronavirüs vakaları görülmeye başladığında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi-Türkiye Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova’nın personelimize yönelik konferans vermesini sağladık. Ardından Adana Büyükşehir Belediyemizde yetkili daire başkanlarını ve genel sekreter yardımcılarını toplayarak bir kriz masası oluşturduk. Hemen ardından sayın Valimiz bütün Adana için kriz masası oluşturdu. Binlerce personelimiz her gün, kentin dört bir yanında, insanın bulunduğu her köşede dezenfekte çalışması yapıyor" dedi.Dezenfektede kullanılmak üzere Birleşmiş Milletlerden 500 pompa aldıklarını belirten Karalar, "Belediye personelimizin dışında, vatandaşlarımızdan oluşan 500 kişilik gönüllüler ordusu kurduk. Dezenfekte çalışmalarına onlar da dahil oldu. Bütün otobüslerimize dezenfektan koyduk. Dolmuşlara, halk otobüslerine dezenfekte konusunda bilgi aktardık. Toplu taşıma araçları her gün dezenfekte ediliyor. Kentin 100 ayrı noktasına dezenfektan standı koyduk. Hijyene ve korunmaya büyük önem veriyoruz" diye konuştu.

"MASKE DAĞITIYORUZ, HALKIN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORUZ"

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamalarını takip ettiklerini ve bu yönde de her gün yeni tedbir aldıklarını vurgulayan Karalar, "Yapılması gereken ne varsa yapıyoruz. Örneğin önceki gün marketlerde, pazarlarda ve diğer bir çok alanda maske takma zorunluluğu getirildi. Biz de hemen halkımıza maske dağıtmaya başladık. Elimizdeki 70 bin maskeyi dağıtıyoruz. Muhtemelen 150-200 bin civarında maske dağıtacağız. 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza evde kalma mecburiyeti gelince, alışveriş yapmak için kimsesi bulunmayanları tespit ettik ve ihtiyaçlarını personelimizce karşılayıp evlerine götürdük. Bir takım marketlerle anlaşarak temel ihtiyaçlarının, Eczacılar Odası ile anlaşarak ilaçlarının evlerine kadar ulaşmasını sağladık. Ayrıca on binlerce erzak kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Hem Vefa Grubu, hem biz, çok ciddi miktarda erzak dağıtıyoruz. Hemşehrilerimize evde kalmaları konusunda sürekli uyarı yapıyoruz” dedi.

SAHRA HASTANESİ KURULUYOR

İhtiyaç duyulması halinde kullanılmak üzere sahra hastanesi hazırlığı yaptıklarını belirten Karalar, “Adana’da koronavirüs vakalarında kullanılmak üzere bine yakın boş yatak bulunduğunu biliyoruz. Umarım ihtiyaç olmaz ama 15-20 gün içinde vaka sayısının artması halinde, ilave hastaneye ihtiyaç olacağı düşüncesinden hareket ederek sahra hastanesi çalışması başlattık. inşallah onu da yakında hazır hale getireceğiz. Halkımızı koronavirüsle ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgilendirmek amacıyla bir milyonun üzerinde broşür dağıttık, billboardları afişlerle donattık” ifadelerine yer verdi.

ACİL ÇALIŞANLARINA SAĞLIK KİTİ-PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

Karalar, sağlık çalışanlarına ve eczane çalışanlarına yönelik ücretsiz ulaşım ve park hizmetinin yanı sıra, acil servis çalışanlarına bin adet sağlık kiti dağıttıklarını, içinde bone, eldiven, maske, gömlek ve dezenfektan bulunan sağlık kitlerinden her hafta dağıtmaya devam edeceklerini açıkladı. Karalar, Adana Tabip Odası’nın talebi doğrultusunda, Büyükşehir bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Gelişim ve Eğitim Merkezi’nin maske üretimine başladığını bildirdi. Ayrıca genel durum nedeniyle psikolojisi olumsuz etkilenen vatandaşlar için psikolojik danışmanlık hattı kurduklarını belirtti. 03224553969 nolu telefonu mesai saatleri içinde arayan vatandaşlara, psikolojik açıdan yardımcı olunacağını ve yol gösterileceğini kaydeden Karalar, esnafın da çok kötü bir durumda olduğunu, bunun için nakdi yardım hazırlığı yaptıklarını bildirdi.

SUYA İNDİRİM HAZIRLIĞI

Zeydan Karalar şöyle devam etti: “Koronavirüsle mücadelede temizliğin önemine binaen su tüketimi arttı. Adana Büyükşehir Belediye Meclisini toplamamız halinde suya; 3 ay olması halinde yüzde 30, iki ay olması halinde yüzde 40-50 civarında indirim yapacağız. Bu da vatandaşlarımıza müjdemiz olsun. Biliyorum evde kalmak çok kolay değil. Beraberinde birlikte bir yığın sorunu getiriyor ama ‘önce hayat, önce sağlık’ diyeceğiz ve azami ölçüde evde kalmaya özen göstereceğiz. Maske ya da başka bir ihtiyacı olanlar 153 aracılığıyla bize ulaşabilirler. Vatandaşımızın yanında olmak ve onların sağlığını korumak için can siperane çalışıyoruz.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST