Adana’da salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği yurttaşın, mahkemeye gitmesi üzerine, Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği, “Polis sadece tutanak tutabilir” diyerek cezan...

Adana’da salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği yurttaşın, mahkemeye gitmesi üzerine, Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği, “Polis sadece tutanak tutabilir” diyerek cezanın geçersiz olduğuna karar verdi.

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, salgın dolayısıyla maske, sosyal mesafe ve 65 yaş sokağa çıkma yasaklarının ihlali üzerine polis tarafından yazılan cezaların ‘'Geçersiz'' olduğuna karar verdi.

POLİS CEZA YAZAMAZ KARARI

Sözcü'den Asuman Aranca'nın haberine göre, Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin ilgili kararında, “Vatandaşlara uygulanacak olan idari yaptırımlarla ilgili olarak karar verici mercii mülki amirdir. Polis vatandaşlara ceza yazamaz. Polisin görevi yapılan ihlal ile alakalı olarak tutanak tutarak mülki amire iletmektir.” ifadelerine yer verildi.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ

Adana'da kendisine polis tarafından maskesiz sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 900 TL ceza yazılan vatandaş mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme vatandaşın ilgili şikayetini görüşerek karara bağladı ve cezayı da polisin yetkisiz olduğu gerekçesiyle iptal etti.

TÜM CEZALAR İPTAL EDİLEBİLİR

Mahkeme, ‘'İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir'' hükmüne vardı. Adana'da bir yurttaşa verilen 789 liralık ceza da bu gerekçe ile iptal edildi. Bugüne kadar polisin verdiği koronavirüs tedbirleri kapsamındaki cezaların 1 milyar lirayı aştığı, bu kararın emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebileceği bildirildi.

"CEZALARIN HUKUKİ OLMADIĞI ORTAYA KONULDU"

Davayı açan avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olacaktır. Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur“ dedi.