Adana Emek ve Demokrasi Güçleri: Savaş tezkeresine 'evet' diyenleri unutmayacağız

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri “Barışa inanan herkesi, başlatılan bu savaşın büyümeden sona erdirilmesi ve sorunları diyalog ve müzakereyle çözme konusunda inisiyatif almaya ve harekete geçmeye d...

GÜNDEM 09.10.2019 - 14:40 09.10.2019 - 14:40

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri “Barışa inanan herkesi, başlatılan bu savaşın büyümeden sona erdirilmesi ve sorunları diyalog ve müzakereyle çözme konusunda inisiyatif almaya ve harekete geçmeye davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri Savaş ile ilgili tezkere ve gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmak amacıyla İHD Binasında basın Açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz’de katıldı. Katılımcılar adına açıklamayı İHD Şube Başkanı İlhan Öngör okudu.Öngör, “Türkiye’de AKP ve MHP iktidarının uzun süredir dillendirdiği güvenli bölge oluşturmak amacıyla Suriye’ye askeri müdahale fikriyatı  son günlerde ABD’nin bölgeden çekileceğini deklare etmesiyle sıcak savaşın başlamasının önü açılmış ve TBMM  tarafından Suriye’ye askeri operasyon yapılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığına yetki veren  savaş tezkeresi HDP hariç diğer tüm siyasi partilerin desteği ile onaylanmıştır.Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik krizi çözmek ile sorumlu olan iktidar, yaşanan siyasal ve ekonomik krizi örtbas etmek ve ülkenin beka sorunu olduğu algısı üzerinden iktidarını devam ettirme gayret ve çabası içerisindedir. Türkiye’nin, beka sorunu değil, toplumsal barış, demokrasi, adalet ve ciddi ekonomik sorunları vardır” dedi.

“SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPMAK SUÇTUR”

Açıklama şöyle devam etti:“Bu askeri harekatın, büyük bir ekonomik kriz içinden geçildiği, bir askeri harekatın krizi daha da derinleştireceği, başlıca tüketim mallarına zamların, yeni vergilerin kapıda olduğu, daha dün yollara, köprülere, tren ve kitle taşımacılığına, posta hizmetlerine zam yapıldığı koşullarda yapılacak bir askeri harekatın Trump’ın bir müdahalesine gerek kalmadan ‘Ekonomiyi mahvedebileceği’ de acı bir Türkiye gerçeğidir. Herşeyden önemlisi; Savaş öldürür; savaş sakat bırakır; savaş göç ettirir; savaş çocukları, kadınları, öncelikle etkiler; işkence başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerinin kaynağıdır; savaş, toplumların ruhsal dünyalarında gelecek nesillere de aktarılan derin örselenmelere yol açar; savaş ekolojik yıkımdır; savaş ekonomik kaynakları yok eder.”“Türkiye’nin, Suriye’de güvenli bölge oluşturmak amacıyla askeri operasyon yapmak için makul, toplumsal meşruiyeti  olan gerekçeleri bulunmamaktadır” denilen açıklamada “Türkiye toplumunun büyük bir çoğunluğu bu savaşa karşıdır. İktidar yanlısı medya ve trollerinin savaş çığırtkanlığı ülkemizi büyük bir felakete götürmektedir. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz, savaş çığırtkanlığı yapmak TCK 306. Maddeye göre suç olduğu gibi aynı zamanda bir insanlık suçudur” ifadeleri kullanıldı.

“TEZKEREYE EVET DİYENLERİ UNUTMAYACAĞIZ”

Tezkereye onay veren CHP ve İyi Partinin de eleştirildiği açıklamada “Savaşa karşı barışı savunan, emek ve demokrasi mücadelesi veren bu ülkenin vicdanı olanlar olarak; savaş tezkeresine evet diyenleri asla unutmayacağız” denildi.Açıklamanın sonunda “Bizler, Adana emek ve demokrasi güçleri olarak; Türkiye ve dünya kamuoyunu bilhassa da bu ülkenin vicdanı olan emek ve demokrasi güçlerini, aydınlarını, BARIŞA inanan herkesi, başlatılan bu savaşın büyümeden sona erdirilmesi ve sorunları diyalog ve müzakereyle çözme konusunda inisiyatif almaya ve harekete geçmeye davet ediyoruz” denilerek çağrı yapıldı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@