Adil yargılanma talebi ile ölüm orucu başlatan meslektaşları için "Adalet Sağlansın Ebru ve Aytaç Yaşasın" diyen hukukçular bugün aralarında Antalya, İstanbul, Ankara, Antalya, Diyarbakır ve Adana...

Adil yargılanma talebi ile ölüm orucu başlatan meslektaşları için "Adalet Sağlansın Ebru ve Aytaç Yaşasın" diyen hukukçular bugün aralarında Antalya, İstanbul, Ankara, Antalya, Diyarbakır ve Adana'nında bulunduğu 20 farklı noktada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bugün saat 12.00’de yapılacak basın açıklaması çağrısında şunlar ifade edildi: “Bizler devletin olağanüstü uygulamalarını ve yargılamalarını kabullenmediğimizi, Ebru ve Aytaç’ın özgürlüğünü, yaşamalarını ve adaleti haykırmak için, 15 Haziran’da ülkenin birçok ilinde bir araya geliyoruz. İstanbul’da basın açıklaması İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu tarafından yapılacak olup, tüm demokratik kamuoyunu, 15 Haziran’da yapılacak basın açıklamalarına güç vermeye çağırıyoruz.”

İSTANBUL'DA ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDEN SESLENİLDİ

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu başlatan meslektaşları için bir araya gelen hukukçular, İstanbul'da bulunan Çağlayan Adliyesi karşı meydan da bir araya geldi. İstanbul Baro Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu okuduğu basın açıklamasında "Savunmalar okunmadan boş salona okunan 159 yıl hapis cezasından bahsediyorum. Bunu bütün yurttaşlar duyulmalı. Hiçbir aşamasında adil yargılanmanın olmadığı bir dava bu" ifadelerini kullandı.

2020'DE ADİL YARGILANMANIN HAK OLDUĞUNU ANLATMAKTAN UTANIYORUM"

Durakoğlu açıklamasına şu sözlerle devam etti: "Evrensel hukukun bütün uygar dünyada genel kabule ulaştırdığı adil yargılanma hakkının aslında sanık için bir hak olduğunu; yargıcın lütfu olmadığını 2020 yılında hala anlatıyor olmaktan utanıyorum. Utanıyorum ne yazık ancak ne çare ki utanmak bana kalıyor" dedi.

EBRU TİMTİK'TEN MEKTUP

Adil yargılanma talebi ile ölüm orucu başlatan Ebru Timtik'ten gelen mektubu avukat Çiğdem AKbulut okudu. Timtik mektubunda, "Duruşmalarda kim olduğumuzu ve ne istediğimizi anlattık. Hem de gereğinden fazla gerçeği söyledik. Biz adaletin acil ve hayati olduğunun deliliyiz" ifadelerine yer verdi.