Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yalova'da mahkeme heyeti arasında yaşanan tartışma nedeniyle soruşturma açılan CHP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM Başkanı Şentop ve milletvekillerine çağrıda bulundu.

Türkiye'den ABD ve Avrupa ülkelerine gidecek vatandaşlara uyarı Türkiye'den ABD ve Avrupa ülkelerine gidecek vatandaşlara uyarı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bozdağ, görevinden alınan Yalova Belediye Başkanı ile ilgili davada mahkeme heyeti ile yaşadıkları tartışma sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmasının neticelendirilmesinin ardından TBMM Başkanı ve milletvekillerinden CHP'lelerin dokunulmazlığının kaldırılmasıni istedi.

Bozdağ, uyuşturucuyla etkin mücadele verildiğini belirterek, "Bugün cezaevlerinde yaklaşık 330 bin tutuklu hükümlü var. Bunun 3'te 1'i uyuşturucuyla ilgili suçlardan tutuklu veya hükümlü olanlardan oluşuyor" dedi.

'KILIÇDAROĞLU'NUN ELİNDE BİR BİLGİ, BELGE YOK'

Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uyuşturucu ile ilgili sözlerine ilişkin, "Şu anda seçime gidiyoruz. İktidarı suçlamak için elinde bu kadar veri varsa Sayın Kılıçdaroğlu, bence önce kamuoyuna çıkmalı; bu bilgileri, belgeleri, delilleri, baronların isimlerini tek tek açıklar. Ondan sonra da bu delilleri, bilgileri cumhuriyet savcılığına da gönderir. Şu anda Sayın Kılıçdaroğlu´nun bu bilgi, belge ve baron listeleri, elinde başkaca ne varsa bunları cumhuriyet savcılığına iletmesine, göndermesine engel ne var? Yok. Yasa engeli var mı? Yok. Bu paylaşımlar dediği iddialar bana göre birer büyük iftiradır ama onun dediği dilden 'iddialar' diyelim. Doğruysa bundan en büyük zararı kim görecek? Cumhur İttifakı görecek, AK Parti görecek. O zaman madem ki 'AK Parti zarar görsün, milletin gözünden düşsün' istiyor, bundan daha büyük bir fırsat olur mu? O zaman bende buradan 'Hodri meydan' diyorum. Ne varsa çık medyaya açıkla. Savcılar burada, savcılara da götür ver. Benim kanaatim şu; Sayın Kılıçdaroğlu'nun elinde bir bilgi, belge, delil yok. Açık kaynaklardan edindiği ya da kendilerine aktarılan bir şey varsa birtakım dedikodular olabilir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının Türkiye'ye zarar verdiğini söyleyen Bozdağ, şöyle konuştu:

"Koskoca bir ana muhalefetin lideri şunu der mi? 'Türkiye cari açığını uyuşturucudan elde ettiği parayla kapatıyor' diyebilir mi? Bu ne demek? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni uyuşturucu ticareti yapmakla ve uyuşturucu baronu olmakla suçlamaktır ki bu büyük bir iftiradır, çok büyük bir suçlamadır. Buna kimsenin hakkı yoktur. Hiç kimse böyle bir iftirayı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne de hükümetine de güvenlik güçlerine de yöneltemez. Türkiye´de terörle etkin bir mücadele verildiği gibi uyuşturucu ile de etkin bir mücadele veriliyor. Bugün cezaevlerinde yaklaşık 330 bin tutuklu ve hükümlü var. Bunun 3'te 1'i uyuşturucuyla ilgili suçlardan tutuklu veya hükümlü olanlardan oluşuyor. Bu, hükümetin bu konuda etkin ve kararlı mücadelesinin somut bir göstergesidir. Türkiye'nin her bir yerinde buna dair etkin ve kararlı mücadele sürdürülüyor."

'BÖYLE BİR REZALETİ TÜRKİYE YAŞAMADI'

Bakan Bozdağ, CHP'li milletvekillerinin Yalova'da mahkeme heyetine tepki göstermelerini de değerlendirerek, "Bu tepkiden öte bir şey. Mahkeme heyetine el kol sallayarak saldırıyorlar, baskı kuruyorlar. Yargı görevini yapanları etkilemeye çalıştıkları gibi adil yargılamayı da etkilemeye teşebbüs ediyorlar. Hakaret ediyorlar. Böyle bir rezaleti Türkiye yaşamadı. Kimse Türk yargısına emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz, baskı ve tehdit yargıya yöneltemez, yargıya el kol sallayamaz, kürsüde yargılama yapan heyete yürüyemez. Buna hakkı da yoktur, haddi de yoktur. Bu, CHP zihniyetinin hukuk devleti anlayışının ilkelliğini gösterir. Bu vekiller kendini de haddini de bilmeyen, hukuk da tanımayan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını da esasında tanımadıklarını ifade eden ilkel bir anlayışı o gün o salonda ortaya koydular. Şiddetle kınıyorum. Sadece kınamakla da kalmıyorum. CHP'nin yetkili organlarını bu yargıya karşı hukuk devletine karşı yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığına karşı yapılan saldırılar karşısında, bu saldırıları yapanlar hakkında disiplin işlemleri işletmeye davet ediyorum. Hukukunun hükümlerini işletmesi lazım" dedi.

'DOKUNULMAZLIKLARINI KALDIRIN'

Bakan Bozdağ, bu milletvekilleri hakkındaki soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğünü hatırlatarak, "Bunlarla ilgili tahkikat tamamladıktan sonra Adalet Bakanlığı'na, Adalet Bakanlığı da Cumhurbaşkanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı da Meclis'imize gönderecektir. Benim buradan Sayın Meclis Başkanı'na, Meclis'in çok sayın üyelerine çağrım şudur; lütfen bu milletvekillerinin dokunulmazlıklarını anayasaya uygun biçimde kaldırın. Milletin yargısına el kol sallayan, hakaret eden, baskı kuran bu milletvekillerini el salladıkları yargının önüne çıkarın" diye konuştu.