Türkiye'nin, insansız hava araçlarıyla tespit ettiğini söylediği Midilli ve Sisam adalarına askeri sevkiyatla ilgili Yunanistan Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Silahların bir kısmının ABD'nin hibe ettiği zırhlı araçlar olduğu gerekçesiyle de ABD'ye protesto notası verildi.

TSK'ye ait İHA'lar Yunanistan'a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam'a seyir halinde olduğunu ve Gayri Askeri (GASA) statüdeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiğini öne sürmüştü.

18 Eylül ve 21 Eylül'de yaşanan bu olayları Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirmişti.

DSÖ uyardı: Dünya Kupası Covid-19'dan daha ölümcül bir pandeminin kaynağı olabilir DSÖ uyardı: Dünya Kupası Covid-19'dan daha ölümcül bir pandeminin kaynağı olabilir

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi istedi.

Türkiye ayrıca ABD’ye verdiği protesto notasında, Doğu Ege adalarının statüsüne riayet etmesini ve silahların statünün ihlali için kullanılmaması konusunda tedbir almasını istedi.