Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalara yönelik konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, silahların derhal bırakılması çağrısında bulundu. Blinkeni Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile de olaya ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın, Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışmaların başladığını duyurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yazılı bir açıklama yaptı.

Blinken, "ABD, Ermenistan'daki yerleşim yerlerine ve sivil altyapıya yönelik bildirilen saldırılar da dahil olmak üzere, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışma haberlerinden derin endişe duymaktadır. Uzun zamandır açıkça belirttiğimiz gibi, bu sorunun askeri bir çözümü olamaz. Her türlü askeri çatışmaya derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Florida'da Ian Kasırgası paniği: 2 milyon kişi elektriksiz kaldı Florida'da Ian Kasırgası paniği: 2 milyon kişi elektriksiz kaldı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile de Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalara ilişkin telefonda görüştü.

Ermenistan Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede, Paşinyan sınırdaki durumla ilgili endişelerini Blinken'a aktardı. Blinken da durumun daha da tırmanmasını kabul edilemez olarak değerlendirdi.

Blinken, ABD'nin durumu istikrara kavuşturmak için çaba göstermeye hazır olduğunu ifade etti.