ABD Başkanı Joe Biden yeni bir açıklama yaparak, Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemleri göndermeye onay verdiğini duyurdu. Biden New York Times için yazdığı yazıda; Ukrayna halkının fedakarlıkları, metanetleri ve cephedeki başarılarıyla Rusya'yı şaşırttığını ve tüm dünyaya ilham olduklarını söyledi.

ABD Başkanı New York Times gazetesine yazdığı yazıda, 700 milyon dolarlık silah yardımının parçası olarak gönderilecek füze sistemlerinin uzun menzildeki Rus hedeflerini vurma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Washington'un silah yardımında, MLRS olarak da bilinen, çok namlulu Himars adlı füze sistemi de yer alıyor.

Dörtlü zirve: Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği kabul edildi Dörtlü zirve: Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği kabul edildi

"GELİŞMİŞ SİLAHLAR GÖNDERMEYE DEVAM"

Rusya'ya yönelik yaptırımların artırılması konusunda da diğer ülkeler ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Biden, ABD'nin Ukrayna'ya Javelin tanksavar füzeler, Stinger uçaksavar füzeler, radar sistemleri, İHA'lar ve Mi-17 helikopterler gibi gelişmiş silahları göndermeye devam edeceğini kaydetti.

"RUS GÜÇLERİNE SALDIRMAYACAĞIZ"

Biden makalesinde ayrıca NATO ve Rusya arasında bir savaşın peşinde olmadıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Putin ile ne kadar anlaşamasak ve eylemlerini zorbalık olarak görsek de, ABD onu devirmeye çalışmayacak. ABD ya da müttefiklerine karşı bir saldırı olmadığı müddetçe Amerikan askerlerini Ukrayna'ya göndererek ya da Rus güçlere saldırarak bu çatışmada (Rusya-Ukrayna savaşı) yer almayacağız. Ukrayna'nın sınırları dışına saldırmasını desteklemiyoruz ve buna yardım etmiyoruz. Sadece Rusya'ya acı çektirmek için bu savaşın uzamasını istemiyoruz."