ABD Savunma Bakanı: Çin'i öncelikli tehdit odağı olarak görüyoruz

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yeni güvenlik konseptinde Çin'i "öncelikli tehdit odağı" olarak değerlendirdikleri söyledi.

DÜNYA 18.06.2021 - 12:54 18.06.2021 - 12:54 Dokuz8 Haber

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yeni güvenlik konseptinde Çin'i "öncelikli tehdit odağı" olarak değerlendirdikleri söyledi.

Savunma Bakanı Austin, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un 2022 bütçesi için Senato Tahsisat Komitesi'nde yapılan oturumda, Çin'e yönelik değerlendirmeler konusunda bilgi verdi. Çin'i, "öncelikli tehdit odağı" olarak gördüklerini dile getiren Austin, ABD'nin Pasifik'teki caydırıcılığının geliştirilmesi ve yatırımlar için 5 milyar dolardan fazla bütçe ayırdıklarını anlattı.

ÇİN ÇALIŞMA GRUBU KURULDU

Joe Biden'ın göreve gelmesinden itibaren Pentagon'da bir Çin çalışma grubu oluşturduklarını söyleyen Austin, çalışma grubunun geçen hafta itibarıyla planlarını tamamladığını ve bir iç talimatname yayınladıklarını belirtti. Austin, "Bakanlığımızın çabalarını diğer tehditler yanında Çin'e karşı caydırıcılığı sağlayacak kavram ve kabiliyetlerin geliştirilmesine yoğunlaştırıyoruz" diye konuştu. Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile ilk yurt dışı gezilerini Hint Pasifiği bölgesine yaptıklarını anımsatan Austin, yeni strateji kapsamında Japonya, Güney Kore ve Hindistan gibi bölge ülkeleriyle ilişkileri canlandırmaya ve güvenlik alanında yeni iş birliği fırsatları yaratmaya önem verileceğini ifade etti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@