ABD'li sağlık yetkililerinin, Covid-19'a karşı iki doz aşı olanlara 8 ay sonra üçüncü doz aşıyı tavsiye etmesinin beklendiği kaydedildi.

ABD'li sağlık yetkililerinin, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı iki doz aşı olanlara 8 ay sonra üçüncü doz aşıyı tavsiye edeceği aktarıldı.

Gözden kaçırmayın

ABD’de bir polis, 12 yaşındaki silahsız çocuğu öldürdü ABD’de bir polis, 12 yaşındaki silahsız çocuğu öldürdü

AA'nın aktardığına göre, federal sağlık yetkilileri, bir süredir ABD'nin yanı sıra İsrail gibi çeşitli ülkelerdeki vakaları inceleyerek aşı olanların üçüncü doz aşı gereksinimlerini belirlemeye çalıştı.

İncelemenin ilk sonuçlarına göre Ocak ayında yapılan aşıların, ağır enfeksiyonu önleme gücünde düşüş olduğu saptandı.

"İKİNCİ DOZ AŞI BÜYÜK ORANDA KORUYOR"

Diğer yandan, konuyla ilgili CNN'e konuşan Brown Üniversitesi Dekan Yardımcısı Dr. Megan Ranney, ikinci doz aşının koruyuculuğunu büyük oranda sürdürdüğünü söyledi.

Ranney "Hafta sonu boyunca acil serviste çalıştım. Ağır Covid-19 vakalarının hepsi aşısızdı. Covid-19'un artık aşısızların hastalığı olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

Üçüncü doz aşı tavsiyesinin bu hafta yapılması beklenirken, aşılama ancak ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) aşılara tam onay vermesinin ardından başlayacak. FDA'nın Pfizer aşısına gelecek haftalarda tam onay vermesi bekleniyor.
 
FDA, geçen hafta kanser ya da organ nakli hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin üçüncü doz aşıyı yaptırmalarını tavsiye etmişti.