ABD'nin Erbil Başkonsolosu Palladino, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından dile getirilen kaygılara yanıt verdi, "ABD Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta kalmaya devam edecektir” dedi.

ABD’nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, Afganistan’da yaşananlar ile Irak’ın durumun farklı olduğunu dile getirdi, ABD’nin Irak'ta kalacağını söyledi. Rudaw'ın haberine göre, Erbil’deki ABD Başkonsolosluğunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Palladino, "Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinden sonra Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde dile getirilen endişeler" hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kürtçe olarak “hoş geldiniz” diyerek toplantıyı başlatan Palladino, "ABD Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde kalacak mı diye çok fazla soru alıyorum. ABD Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta kalmaya devam edecektir” dedi.

Gözden kaçırmayın

Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi

"ELMA İLE PORTAKALI KARIŞTIRAMAZSINIZ"

"Afganistan’daki durum ile Irak’taki durum birbirinden farklı. Tıpkı Amerika’da sık kullandığımız bir tabirde geçtiği gibi, elma ile portakalı birbirine karıştıramazsınız. Kürtçede de bu deyim ‘yer ile gök arasındaki fark’ şeklinde halk arasında sık kullanılır" diyen Palladino, ABD’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile çok yönlü ilişkilere sahip olduğunu sözlerine ekledi.  Palladino, ABD birliklerinin misyonunda değişime gidildiğini belirterek, "Irak hükümetinin daveti üzere Uluslararası Koalisyon güçleri çerçevesinde Iraklı güçlerle Peşmerge’ye askeri eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmak için burada kalmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


PAYLAŞ