ABD Donanması'ndan İran gemilerine uyarı ateşi

Pentagon, Hürmüz Boğazı'nda ABD devriye botlarına oldukça yakın mesafede seyreden İran gemilerine uyarı ateşi açtıklarını duyurdu.ABD ve İran arasında bir süredir Hürmüz Boğazı'nda süren ge...

DÜNYA 11.05.2021 - 13:41 11.05.2021 - 13:41

Pentagon, Hürmüz Boğazı'nda ABD devriye botlarına oldukça yakın mesafede seyreden İran gemilerine uyarı ateşi açtıklarını duyurdu.

ABD ve İran arasında bir süredir Hürmüz Boğazı'nda süren gerilimde yeni bir gelişme yaşandı. Pentagon, bölgedeki ABD unsurlarına "tehlikeli bir şekilde yaklaşan" İran gemilerine uyarı ateşi açıldığını duyurdu. Konuyla ilgili ABD basınında yer alan haberlerde, İran gemilerine 30 el uyarı ateşi yapıldığı bilgisi yer aldı. Pentagon açıklamasında söz konusu hareketin en az 13 sahalı İran gemisi tarafından icra edildiğinin altı çizildi.

"OLDUKÇA AGRESİF BİR TUTUM SERGİLİYORLARDI"

Pentagon Sözcüsü John Kirby ise, gazetecilere şu açıklamada bulundu: "Oldukça agresif bir tutum sergiliyorlardı. Maalesef, Devrim Muhafızları Donanması'nın tacizi yeni bir olgu değil. Bu tarz faaliyetler, yaralanmalara ve bölgede tansiyonun yükselmesine neden olabilir ve bu kimsenin çıkarına hizmet etmez."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@