AB ile İngiltere Brexit sonrası müzakereler için anlaşmaya vardı

Avrupa Birliği ve İngiltere, 31 Aralık itibarıyla başlayacak Brexit sonrası ticari ilişkileri belirleyecek anlaşma müzakerelerinde uzlaşı sağladı.NTV'nin aktardığına göre 31 Aralık'ta sona e...

DÜNYA 24.12.2020 - 18:55 24.12.2020 - 18:55 Dokuz8 Haber

Avrupa Birliği ve İngiltere, 31 Aralık itibarıyla başlayacak Brexit sonrası ticari ilişkileri belirleyecek anlaşma müzakerelerinde uzlaşı sağladı.

NTV'nin aktardığına göre 31 Aralık'ta sona erecek geçiş süresi boyunca anlaşmaya varılamaması durumunda İngiltere, AB'den anlaşmasız olarak ayrılacak ve iki taraf arasındaki ticaret, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yürütülecek.

BREXİT SÜRECİNDE NE OLDU?

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile AB'den çıkma (Brexit) kararı alınmıştı.Ülkede uzun süren tartışmaların ardından AB'yle varılan anlaşma geçen yıl Aralık ayında parlamentoda kabul edilmiş ve İngiltere, 31 Ocak'ta AB’den ayrılmıştı.Taraflar daha sonra başta ticaret olmak üzere her alandaki ilişkileri belirleyecek anlaşmalar için masaya oturmuş, ancak görüşmelerde ilerleme kaydedilememişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@