Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Afganlara insani yardım miktarının 50 milyondan euro'dan 200 milyon euro'ya çıkarılacağını duyurdu.

Von der Leyen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, AB'nin Afganlar için 'ülke içinde ve dışında' yaptığı insani yardımın miktarının 50 milyondan 200 milyon euro'ya çıkarılacağına ilişkin açıklamanın, öğleden sonra video konferansla düzenlenecek G 7 Zirvesi'nde yapılacağını açıkladı.

AB Komisyonu sözcülerinden Balazs Ujvari de günlük basın toplantısında bu meblağın Taliban'ın eline geçmemesinin nasıl temin edileceğine ilişkin bir soruya, "İnsani yardım, hükümetler ya da silahlı gruplar üzerinden yapılmıyor. Kar amacı gütmeyen organizasyonlar, uluslararası kuruluşlar ve açıkça BM üzerinden gidiyor" yanıtını verdi.
Sözcü, "Elbette uluslararası ortaklarımızla sözleşmeye dayalı bir ilişkimiz var. Bu çok sağlam bir ilişki. Paranın somut olarak nasıl kullanıldığını çok yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi, Rusya'ya yönelik yaptırımlarını açıkladı Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi, Rusya'ya yönelik yaptırımlarını açıkladı

İNSANİ YARDIM DEVAM EDİYOR

AB'nin Afganistan'a insani yardım için yalnızca bu sene içinde 57 milyon euro hibe ettiğini, Pakistan ve İran gibi komşu ülkelerdeki Afgan mülteciler için de 22 milyon euro harcadığını söyleyen Ujvari, insani yardımdan sorumlu çalışanların Afganistan'da kalmaya devam ettiğini, dolayısıyla bu çalışmanın kesintiye uğramadığını belirtti.