Dünya genelinde maymun çiçeği hastalığının Afrika dışındaki ülkelerde bulaştığı kişi sayısı bin 300'ü geçti. Avrupa Birliği de aşı hazırlığı için harekete geçti.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Danimarkalı biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic ile yaklaşık 110 bin doz aşı tedariki için anlaştı. Bavarian Nordic, teslimatların hemen başlayacağını ve önümüzdeki aylarda tamamlanacağını açıkladı.

AB Sağlık Komiseri Stella Kyriakides, aşıların AB fonlarıyla satın alınacağını ve AB ülkelerine teslim edileceğini söyledi. Dozlar, en acil ihtiyacı olan ülkelerden başlamak üzere nüfusa orantılı olarak dağıtılacak.

Komisyon, 19 AB ülkesinde ve ayrıca AB üyesi olmamalarına rağmen doz alma hakkına sahip olacak Norveç ve İzlanda'da bugüne dek yaklaşık 900 maymun çiçeği vakasının rapor edildiğini açıkladı. Bu da Afrika dışındaki en yüksek sayı.

Irak’ta istifa eden Sadr Hareketi üyesi 73 parlamenterin yerine, 64 isim seçildi Irak’ta istifa eden Sadr Hareketi üyesi 73 parlamenterin yerine, 64 isim seçildi

Avrupa Birliği'nde maymun çiçeğine karşı henüz onay almamış aşı, çiçek hastalığına karşı Avrupa'da Imvanex, ABD'de ise Jynneos adıyla satılıyor. Komisyon, AB'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Kurumu'nun şu anda maymun çiçeğine karşı da aşının hızlı bir şekilde onaylanması için Bavarian Nordic ile görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.

Aralarında Almanya ve İspanya'nın da bulunduğu bazı AB ülkeleri mayıs ayının sonlarına doğru maymun çiçeği aşısı için stok yapmaya başladıklarını açıklamışlardı.