İstanbul’da üç çocuk kayıp... Milas ve Köyceğiz yangınları sürüyor... Aşılamada örnek il Hakkari... Akbelen’de yangın bahanesiyle ağaç kıyımı... Almanya’da muhalif boksöre saldırı...

Yaz sıcakları etkisini artırırken, bazı illerde sağanak yağış uyarısı var. Köyceğiz ve Milas yangınları dışındaki yangınlar kontrol altına alındı. Açıklanan yeni iklim raporunda tablo hiç parlak değil. Derelerde balık ölümleri yaşanıyor. Taliban’ın ilerleyişi sürüyor. İşte günün öne çıkan haber başlıkları...

İSTANBUL’DA 3 ÇOCUK KAYBOLDU

İstanbul'da kaybolan 11, 13 ve 15 yaşlarındaki üç çocuktan dünden bu yana haber alınamıyor. Arnavutköy’e bağlı Hadımköy Mahallesi'nde pikniğe gideceklerini söyleyerek evden çıkan çocukları arama çalışmaları sürüyor. Bağcılar’da ise 9 yaşındaki çocuğu istismara maruz bırakan erkek gözaltına alındı.

MİLAS VE KÖYCEĞİZ DIŞINDA YANGINLAR KONTROL ALTINDA

Muğla Milas’taki yangın sürerken Akbelen Ormanı’nda “yangın önleme” bahanesiyle tam 100 ağaç kesildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milas ve Köyceğiz dışında tüm yangınların kontrol altına alındığını açıkladı. İkizköylüler ise Tarım ve Ormanı Bakanı Pakdemirli'ye çağrı yaptı: “Sorumluluklarını yerine getir.

Türkiye'deki yangınlara havadan destek vermek için İspanya'dan gelen ekip ilk defa bu büyüklükte bir yangın gördüklerini söyledi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Erdoğan hükümetine tasdiknamesini vermeye sıra gelmiştir” dedi.

CANLI YAYIN | ORMAN YANGINLARI VE ARTAN VAKA SAYILARI

#dokuz8GÜNDEM AKDENİZ’de bu hafta gündemde artan orman yangınları ve giderek yükselen vaka sayıları vradı. Armağan Kabaklı ve Güven Boğa’nın sunduğu programa Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, ÇMO Adana Şube Başkanı Kenan Doğan ve ÇÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu konuk olarak katıldı.

DELTA VARYANTI AŞISIZ GENÇLERİ VURUYOR

Bilim Kurulu Üyesi Sema Turan, aşılanmamış genç popülasyonun delta varyantından çok ciddi etkilendiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yüksek aşılama oranına sahip olan Hakkari’nin örnek alınmasını istedi.

Fransa’da Covid-19 sağlık kartı, bugün yürürlüğe girdi, ülkede günlük yaşam aktivitelerinde sağlık kartı zorunlu hale geldi.

Biontech, bu yıl için aşı gelir tahmini 15.9 milyar euroya yükseltti.

GÜNÜN YAZILARI

Ekrem Söyler bugünkü yazısında, internet gazeteciliğinde giderek artan "tık odaklı habercilik" pratiğini değerlendirdi: Tık Tuzakları ile mücadele odaklı girişimler

Ozan Balık yerel medyadaki durumu ve "kolayca değişebilen fikirler"i yazdı: Cebinde her partinin rozetini taşıyanlar

Bekir Güneş, TOKYO 2020'nin ardından Türkiye'nin “başarısı”nı yazdı: Olimpiyatları 35. sırada tamamlamanın neresi başarıdır?

YENİ İKLİM RAPORU AÇIKLANDI

Yeni iklim raporunda iklim krizinin yaygınlaştığı, hızlandığı ve yoğunlaştığı vurgulandı, sıcak mevsimlerin daha uzun olacağı belirtildi.

Manisa ovasını sulayan Gediz Nehri’nde ve Mersin'in Bozyazı ilçesinde derede toplu balık ölümleri görüldü.

Van'ın Erciş ilçesindeki sazlık alanlardaki flamingolar, kuraklık nedeniyle Van Gölü'nün açık alanlarında konaklamaya başladı

Samsun'da sağanak yağış: Derelerin su debisi yükseldi. Sağı işaret etmekPolis ve zabıta ekipleri, yurttaşlara köprülerde durmaması ve dere kenarına yaklaşmaması için uyarıda bulundu.

GÜNÜN DİĞER GELİŞMELERİ

ABD’nin çekileceğini açıklamasının ardından ilerleyişini sürdüren Taliban, 3 günde 5 vilayet başkentini ele geçirdi

Taliban’ın Kabil’de bir Afgan radyo istasyonunun yöneticisini öldürdüğü ve güney Helmand eyaletinde bir gazeteciyi kaçırdığı bildirildi.

Gözden kaçırmayın

HDP’den Çerkes Katliamı için kanun teklifi HDP’den Çerkes Katliamı için kanun teklifi

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) Türkiye Ofisi Müdürü Aydın Taş yaşamını yitirmiş halde bulundu.

2022’de açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatında standartlara aykırı malzeme kullanıldığı iddia edildi.

Altın fiyatları haftanın ilk gününe büyük kayıpla başladı. Ons altındaki düşüş gram altına da yansıdı. Gün içindeki kayıp 30 liraya ulaştı.

Almanya'da yaşayan muhalif boksör Ünsal Arık, saldırıya uğradı. Arık daha önce de bıçaklı saldırıya maruz kalmıştı.