AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkanı Melih Gökçek’in 750 milyon dolarlık maliyeti olan ''çılgın projesi...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkanı Melih Gökçek’in 750 milyon dolarlık maliyeti olan ''çılgın projesi'' Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkanı Melih Gökçek’in 750 milyon dolarlık maliyeti olan ''çılgın projesi'' Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu.  Güvenli olup olmadığı tartışmaları sürerken açılan ve ilgi çekmediği için batarak kapısına kilit vurulan tesisin belediyeye devrine ilişkin sürecin başladığı öğrenildi.

ŞİRKETE TANINAN YASAL SÜRE DOLDU

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, Gökçek döneminde yaptırılan ve 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın ABB’ye devri için gün sayıldığı bildirildi. İşletmesi özel bir şirkette bulunan tesisin boşaltılması için şirkete tanınan yasal süre doldu. Yenimahalle Kaymakamlığı’nın Ankapark’ın ABB’ye devredilmesi için tahliye işlemlerini başlatmasının beklendiği belirtildi.

26 MİLYON TL ÖDENMEDİ

ABB, açılışı Mart 2018’de yapılan ve bugüne kadar yalnızca yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekti. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın süresi de önceki günlerde bitti. Şirketin yasal süre içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB yönetimi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci maddesi gereğince tahliye işleminin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği vurgulandı.

YURTTAŞLARIN GÖRÜŞLERİNE BAŞVURULACAK

Edinilen bilgiye göre, Ankapark arazisinin nasıl değerlendirileceğine yönelik sivil toplum kuruluşlarının (STK), üniversitelerin, meslek odalarının ve yurttaşların görüşlerine başvurulacak. Tesisteki büyük yapılar, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu gibi korunacak.

NE OLMUŞTU?

Yapımı büyük tartışmalara yol açan, 2018 yılında özel bir işletmeciye devredilen ve uzun süredir bakımsız ve hizmete kapalı olan Ankapark için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden son ihtar geldi. Birçok sivil toplum kuruluşu ve akademisyenin karşı çıkmasına karşın “Çılgın proje” denilerek 750 milyon dolara yaptırılan tesisin 30 gün içerisinde teslim edilmesi gerektiği, aksi halde kaymakamlık yolu ile tahliyesinin sağlanacağı bildirilmişti.