Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi

Diyarbakır'ın Kulp ilçesi, ilçesi Karaağaç Köyü Kuran Kursu’nda 1 Aralık 2015'te 6 çocuğun yanarak öldüğü, 6 çocuğun da yaralandığı yangın nedeniyle "taksirle birden çok kişinin ölmesi ve yaralanmasına" neden olmaktan yargılanan dönemin Kulp Müftüsü Selahattin Özçelik'e 14 yıl hapis cezası verdi. Mahkememe, Özçelik'e verdiği cezada 1 yıl 4 ay "iyi hal" indirimi uygulayarak, Özçelik'in cezasını 11 yıl 8 aya düşürdü.
 
'ÖNLEM ALINMAMASINDAN SORUMLUDUR'
 
Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, Özçelik katılmazken iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunarak, Kur'an kursunun resmi Kur'an kursu olduğunu ancak yatılı Kur'an kursu olmamasına rağmen öğrencilerin yatılı kaldığını kaydetti. Öğrencilerin soğuktan korunmak için elektrikli sobayla ısındıklarını, yangının da düzenli olmayan elektrik tesisatına bağlı bu elektrik sobasından çıktığının bilirkişi raporuyla tespit edildiğini kaydetti. Bilirkişinin Kur'an kursunda, elektrik sayacı bulunmadığı ve elektriğin kaçak kullanıldığı ve elektrik panosunda mesken kullanımı için akım düzenleyicinin bulunmadığı yönündeki tespitine işaret eden savcı, bilirkişinin Kur'an kursunun yangından önce 3 yıl önce faaliyete başladığı, yangına yönelik hiçbir önlem alınmadığı, bina tesisatlarının kurulmadığını, bundan Kulp İlçe Müftülüğü’nün sorumlu olduğuna dair raporuna dikkati çekti. 
 
'YÜKÜMLÜLÜKLERE AYKIRI DAVRANDI'
 
Bilirkişinin, Müftü Özçelik'in iş güvenliğine dair yönetmelikte belirtilen güvenlik önlemlerini almadığı, buna ilişkin araç ve gereçleri yurtta barındırmadığı, sorumlu personel Faruk Işık'ın iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitmemesi nedeniyle Özçelik'i asli kusurlu bulduğu yönündeki raporuna vurgu yapan iddia makamı, sanığın olaya ilişkin dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle çıkan yangına sebebiyet verdiğini belirtti. Özçelik'in kusurlu hareketleri neticesinde Nur Muhammed Bayka, Mehmet Bingöl, Suat Çankaya, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun'un yaşamını yitirdiğini, Cihan Işık, Zeki Işık, Abdullah Tekin, Mahsun Bayka, Abdullah Taş ve Mehmet Mensur Bayka'nın da yaralandığını ifade ederek, Özçelik'in "taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi. 
 
'HAYATLARINA SON VERİLDİ'
 
Mağdurların avukatı Yunus Muratakan, beyan için süre taleplerinin bulunmadığını belirterek, "Kur'an kursunda gerekli tedbir, özen ve dikkat gösterilmediğinden müvekkiller katledilmiştir. Kendilerini savunamayacak çocukların orada bırakılıp diri diri hayatlarına son verilmesi sonucunda sanığın cezalandırılması gerekmektedir" dedi. 
 
Sanığın avukatları Eyyüp Bulut ve Vahit Dursun, olayda müvekkillerinin bir kusurunun bulunmadığını belirterek beraatini, mahkemenin aksi kanaatte olması durumunda müvekkilleri hakkında lehe olan tüm hükümlerin uygulanmasını istedi. 
 
'İYİ HAL' İNDİRİMİ UYGULANDI
 
Mahkeme, Özçelik'in "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğuna" kanaat getirerek, 14 yıl hapis cezası verdi. Sanığın mahkemedeki "olumlu hal ve davranışlarını" takdiri indirim sebebi gören mahkeme, Özçelik'in 14 yılık hapis cezasında 1 yıl 4 ay indirime giderek, cezayı 11 yıl 8 aya düşürdü. 
 
Mahkeme ayrıca, sanık hakkında yurt dışı yasağı adli tedbir kontrolü uygulanmasına karar verdi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Kurstaki yangın sonrası, açılan soruşturmada, kursta eğitmen olarak görev yapan Faruk Işık, Köy Muhtarı Özcan Ceylan ile İhtiyar Heyeti'nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya hakkında "Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak"tan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. İddianame Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş, ancak Diyarbakır Valiliği, Özçelik hakkında soruşturma izni istemini geri çevirmişti.
 
Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi davada, kursta eğitmen olarak görev yapan Faruk Işık'a, "taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak"tan 9 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Işık’ın tutuklanması istemini reddeden mahkeme, Haklarında "Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak"tan 15 yıla kadar hapis cezası istenen Köy Muhtarı Özcan Ceylan ile İhtiyar Heyeti'nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya hakkında ise beraat kararı verdi.
 
Mahkeme, hükümle birlikte Özçelik hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Diyarbakır Valiliğinden soruşturma izni talebiyle birlikte Özçelik hakkında soruşturma izni verildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Özçelik hakkında, “birden çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olmaktan” hazırladığı iddianame Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle Özçelik’in yargılanmasına başlandı.