İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), HDP Gençlik Meclisi, HDP Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi gibi siyasi parti, kurum ve dernekler yürüttükleri siyasi faaliyetler için suçlanmış, 3253 sayfadan oluşan iddianame kabul edilmişti.

Soruşturmanın devamında 14 Temmuz'da düzenlenen ikinci operasyon kapsamında da aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin yanı sıra meclis üyelerinin de yer aldığı 18 siyasetçi tutuklanmış, 31 siyasetçi hakkında 1393 sayfadan oluşan iddianame mahkemece kabul edilmişti.

Ocak 2022 ‘de dava karara bağlanmış ve 62 kişi hakkında 365 yıl ceza verilmişti.

İstinaf Mahkemesi, gazeteci Azime Bali’nin de aralarında bulunduğu 58 kişinin cezasını onadı. 671 sayfalık gerekçeli kararında toplantılara, cenazelere, basın açıklamalarına katılmayı, tutuklulara para yatırmayı, çeşitli sivil toplum örgütlerine üye olmayı ve faaliyetlerde bulunmayı suç saydı.

Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, bu karara tepki gösterdi, konuyu meclis gündemine taşıdı. 

Bu cezalarla halkların ortak gelecek umudunu baltalayamayacaksınız

 

“Hukuka uygun, adil bir yargılamanın adının bile geçmediği bu siyasi hınç davalarında, iktidar partisinin gayri meşru amaçlarının bir aracı haline gelmiş olan yargılama pratiği izliyoruz” diyen Karaca “Hakta hukukta yaşanan bu çürümüşlüğün kokusu saraydan yükseliyor, memleketi sarıyor. Adını koyalım: Anayasanın düzenlediği hak ve özgürlükleri tanımayan tek adam rejimi yıkılmadıkça bağımsız ve tarafsız bir yargıdan söz etmek mümkün olmayacaktır” sözleriyle saray iktidarına işaret etti.  

“Hukuk garabetinizle barış talebini, eşitlik ve özgürlük mücadelesini yok edemeyeceğiniz Kobanê Davasında da ortaya çıktı. Bu cezalarla halkların ortak gelecek umudunu baltalayamayacaksınız” diyen Karaca, yan yana mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.