Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Manavgat’taki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında beş ilde 14 farklı noktda yangınların deam ettiği kaydedildi.

Emre Kınay’dan RTÜK iddiası: dizilerde yeme ve içme sahnelerini 1 ay süreyle yasakladı Emre Kınay’dan RTÜK iddiası: dizilerde yeme ve içme sahnelerini 1 ay süreyle yasakladı

"6511 KİŞİ SAHADA YANGINLA MÜCADELE ETTİ"

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

"Bugün beş ilde 14 farklı noktada yangınla mücadele ediyoruz. Bazı cephelerde kontrol sağlanmış, soğutma çalışmaları başladı. Bazı cephelerde kontrol altına çabaları devam ediyor. Bugün düne göre daha iyi noktadayız. Her noktada ekiplerimiz itfaiyelerimizden tutun orman çalışmalarına, emniyetimizin TOMA'sına kadar hepsi anında müdahale ediyor. Bugün havadan ve karadan 1832 araçla yangına müdahale ettik. 6511 kişi sahada yangınla mücadele etti. Her noktada ekiplerimiz itfaiyelerimizden tutun orman çalışmalarına, emniyetimizin TOMA'sına kadar hepsi anında müdahale ediyor."

YANGINDA SON DURUM

"Sadece hava unsurlarımız bugün 1650 sorti yaptılar. Yangından 7 kişi Antalya'da hayatını kaybetti. 770 vatandaşımız yaralandı, etkilendi. 750'si taburcu edildi, 6 vatandaşımızın tedavisi sürüyor, herhangi bir hayati tehlikesi yok. Tüm kurumlarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve bireysel olarak gelen vatandaşlarımıza şükranlarımızı bir kez daha arz ediyorum. Birçok gönüllü de çalışanlara su, yiyecek getiriyor, çalışanlarımızı yalnız bırakmıyor."

"YARIN İÇİN RÜZGAR HIZINI KISACAK"

"Yarın için rüzgar hızını kısacak, bunu avantaja çevirmemiz lazım. Yarın inşallah tamamen kontrol altına almayı hedefliyoruz. Yangın söndürme çalışmalarına paralel olarak vatandaşlarımız, belediyelerimiz ve diğer kuruluşlarımız çalışıyor, vatandaşımızın yaralarını sarmaya çalışıyor.

Şu ana kadar tespitlerimize 1352 bina ağır hasarlı, yıkılan ya da yıkılması gereken bina. Ayrı, bağlantılı bölümleri saydığımız zaman bu 2164 ünite demektir. Bununla ilgili yıkım çalışmaları da devam ediyor. Dün KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'la Kalemdar'a gittik, oradaki binaların hepsi yıkılmış, konteynerler geldi. 119 yaşam konteynerleri faal hale geldi. AFAD yoğun şekilde çalışıyor.

1055 AİLEYE TOPLAM 17 MİLYON TL ÖDEME

Diğer yangın bölgelerinde de vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu yerlerde yaşam konteynerlerini hızlı şekilde ulaştıracağız, bedelini devlet olarak üstleneceğiz.
Vatandaşımıza maddi yardımlarımız da devam ediyor. Şu ana kadar 1055 ailemize toplam 17 milyon ödeme yapıldı. Hasar tespiti devam eden mahallelerde vatandaşlarımıza maddi yardımlarımızı hızlı şekilde ulaştıracağız. Bütçe konusunda hiçbir sıkıntımız yok.

Farklı ülkelerin bizlere önerileri var. Dün Azerbaycan'dan 1 uçağın ve 40 itfaiye aracın, 150 personelin yola çıkacağını söylemiştik. Uçak Dalaman'a indi. İtfaiye aracı ve personel de yolda. NATO'nun karadan yardımlarla ilgili bazı misyonları var ama şu anda müttefik ülkelerde de yoğun yangınlar var. Kuzey Makedonya dışında o mekanizmaya başvuran bir ülke yok.

"POLONYA'DA BİR HELİKOPTERİ ÜLKEMİZE GÖNDERMEYİ TEKLİF ETTİLER"

"Cumartesi günü Polonya'da bir helikopteri ülkemize göndermeyi teklif ettiler, biz de buyurun dedik. ABD'nin 2 helikopter gönderme teklifi oldu, hayır demedik, detaylar çalışılıyor. Dün Ukrayna'dan gelen 4 helikopter devreye girdi. İsrailli bir şirketten kiralanan uçaklar yarın geleceğini söylüyor. Kuveyt'in ekip ve malzeme önerisi oldu, kardeş ülkeden gelen böyle bir yardıma hayır demek olmaz."

"SICAKLAR TEKRAR BAŞLAYACAK"

"Bu sabah Ukrayna'dan 1 diplomatik kargoyla bambi getiriyoruz, cuma günü Rusya'dan 3 tane daha gelecek. Dubai'den 5 tane Amerikan helikopteri girişimi oldu, biz de eğer böyle bir bağlantıyı yapabileceklerse gerekli kargo uçaklarını ayarlayacağımızı söyledik. Önümüzdeki 1-2 gün Antalya serinleyecek ancak sıcaklar tekrar başlayacak. Bunun için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz."

"İNSANÜSTÜ MÜCADELEMİZİN 9. GÜNÜNDEYİZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun açıklamaları ise şöyle:

"Türkiyemizin ciğerleri olan, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğunlaşan orman yangınlarına karşı devletimizin tüm kurum ve personeliyle insan üstü mücadelemizin 9. günündeyiz. Tüm görevlilerimize, vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Canını hiçe sayarak yangınların söndürülmesi için gece gündüz emek veren arkadaşlara minnettarız.

Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyoruz. Yangınların ilk anından itibaren devletimiz seferberlik halinde. Devletin eli olarak her şartta halkımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. İnşallah bu afetin üstesinden geleceğiz. Devam eden yangınlar var. Etkisi azalmış olsa da mücadele ettiğimiz yerler var.

Vatandaşlarımızla birlikteyiz. Zor şartlarda olan vatandaşlarımız var. Kısa sürede bu ihtiyaçları gidereceğiz. Cansiperane çalışan binlerce arkadaşımızla bu afetin izlerini kısa sürede ortadan kaldıracağız."