4 ülkeden Erdoğan'ın 'istenmeyen kişi' açıklamasına tepki geldi

Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından, büyükelçileri ‘istenmeyen adam’ ilan edilecek olan 4 ülkeden ilk açıklama geldi.

GÜNDEM 23.10.2021 - 23:33 23.10.2021 - 23:37

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” için çağrıda bulunan 10 ülkenin büyükelçileri hakkında '10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz' dedim" ifadesini kullanmasının ardından 4 ülkeden ilk açıklama geldi.

Norveç ve İsveç ülke yetkilileri Türkiye büyükelçilerinin ülkeyi terk etmesi yönünde kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini bildirirken Almanya ise Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını talep eden açıklamada imzası olan diğer 9 büyükelçinin ülkeleriyle yoğun görüş alışverişinde olduğunu belirtti. Danimarka Dışişleri Bakanlığı ise, "İlkelerimiz ve ortak değerlerimiz konusunda hassas olmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı.

“BÜYÜKELÇİMİZ SINIR DIŞI EDİLMEYİ HAK EDECEK BİR ŞEY YAPMADI"

Norveç hükümetinin iletişimden sorumlu direktörü Trude Maseide, “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi hak edecek bir şey yapmadı” dedi. Euronews’te yer alan habere göre, Maseide, Ankara’nın Avrupa İnsan Hakları Konsvansiyonu’na bağlı kalma taahhüdünde bulunan bir ülke olduğunu ve ülkesinin Türkiye’ye demokratik standartlara ve hukukun üstünlüğüne uyması çağrısında bulunmaya devam edeceğini söyledi.

"İLKELERİMİZ KONUSUNDA HASSAS OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

AFP, İsveç'ten de benzer bir açıklama geldiğini aktardı. Danimarka Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Büyükelçi Danny Annan'ın Türkiye'yi terk etmesi yönünde kendilerine ulaşan resmi bir bilgi olmadığı aktarıldı. Açıklamada "İlkelerimiz ve ortak değerlerimiz konusunda hassas olmaya devam edeceğiz" denildi.

"GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ İÇİNDEYİZ"

Almanya Dışişleri Bakanı ise, diğer 9 ülke yetkilileriyle 'yoğun görüş alışverişi içinde olduklarını' söyledi.

Avrupa Parlamentosu eski Türkiye Raportörü ve Hollandalı parlamenter Kati Piri de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını isteyen büyükelçilere destek verdi. Kati Pari, Ankara'nın AİHM kararlarını uygulaması gerektiğini söyledi ve tüm AB'nin, 'istenmeyen kişi' ilan edilen büyükelçilere destek olması gerektiğini dile getirdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST