33 ülkede yaşayan 8 bin kişiye rahat bir yaşam için ne kadar paraya ihtiyaç duydukları soruldu. Çoğu insan 10 milyon dolar olarak cevap verse de bazı ülkelerde yanıtlar farklılık gösterdi

Forbes'ta yer alan habere göre; çoğu insan rahat bir yaşam sürmek için gerekli miktarın 10 milyon dolar olduğunu düşünüyor. Ancak Amerikalılar için bu yeterli değil. Birleşik Krallık'taki Bath, Bath Spa ve Exeter üniversitelerindeki psikologlar tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırmada, çoğu insan 10 milyon doların (8,6 milyon sterlin) rahat bir yaşam sürmek için ideal bir miktar olduğunu söyledi. 

Sakarya fındığa talip! Sakarya fındığa talip!

Araştırmacılar, 6 kıtada 33 ülkede 8 bin kişiye aynı soruları sordu. Bu ülkelerin yüzde 86'sındaki insanların çoğu, 10 milyon dolar veya daha azıyla kesinlikle ideal yaşamlarına ulaşabilecekleri cevabını verdi. Çalışma kapsamında sorulan sorular, piyangoyu kazanırlarsa ne kadar paranın yeterli olduğunu düşüneceklerine odaklandı.

ABD'LİLER: 100 MİLYON DOLAR

ABD’de yaşayan insanlar ise 10 milyon doları yeterli bulmadı. Ankete katılanların yüzde 31,7’si en azından 100 milyon dolara sahip olmaları gerektiğini söylerken birçoğu da ideal bir yaşam için en az 100 milyon dolar veya daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu söyledi. 

ARJANTİN, HİNDİSTAN, RUSYA: 1 MİLYON DOLAR

Buna karşılık, Arjantin, Hindistan ve Rusya'dan yanıt verenlerin yüzde 50'den fazlası 1 milyon dolar veya daha azını istediklerini belirtti. Çalışma, sınırlı ve sınırsız servet ideallerinin ekonomik kalkınmadaki ülke farklılıklarıyla ilgili olmadığını bunun yerine daha fazla miktar isteyenlerin daha genç, şehirde yaşayan ve başarıya daha fazla değer veren insanlar olduğunu buldu. 

Çalışma, daha sürdürülebilir bir ekonomik ilerleme biçimi için umut sunabilir. Yazarlar, "İnsanların sınırsız istekleri olduğu gerçeği, antik Yunan'dan beri ileri sürülüyor ve bugün ekonomi dersi kitaplarında temel ekonomik sorun olan kıtlık için varlığını sürdürmeye devam ediyor” dediler. Ancak çalışma, çoğu ülkede bunun doğal olarak yanlış olduğunu gösterdiğine inanıyor. 

ZENGİN SAYILMAK İÇİN AYDA 3900 DOLAR KAZANMAK GEREKİYOR

Çalışma, Fransız toplumundaki eşitsizliği inceleyen bağımsız bir kuruluş olan L'Observatoire des Inégalités tarafından yapılan başka bir araştırmayla eşzamanlı olarak yayınlandı. Bu araştırma da bir kişinin zengin sayılabilmesi için ayda 3,673 euro (3,903 dolar) gelire sahip olması gerektiğini belirledi.