Koronavirüs PodCast Bülteni 31 Mart

dokuz8HABER olarak başlattığımız Podcast bültenleri ile günün önemli gelişmelerini derliyoruz. Alper Baran Esin'nin seslendirdiği 31 Mart podcast bülteninde bugün öne çıkan gelişmeler şu şekilde:

PODCAST 31.03.2020 - 17:33 31.03.2020 - 17:33

dokuz8HABER olarak başlattığımız Podcast bültenleri ile günün önemli gelişmelerini derliyoruz. Alper Baran Esin'nin seslendirdiği 31 Mart podcast bülteninde bugün öne çıkan gelişmeler şu şekilde:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel #koronavirüs verilerini açıkladı. Kovid-19 nedeniyle 30 Mart Pazartesi günü 37 kişi hayatını kaybederken, aynı günün yeni tespit edilen vaka sayısı 1610. 30 Mart tarihli test sayısı ise 11 bin 535’le bir günde yapılan en yüksek sayıya ulaşmış durumda.Evet, Türkiye’de test sayısı son günlerde hızla artıyor ve bu da tespit edilen vaka sayısına yansıyor. Türkiye 11 bin 535’e ulaşan vaka sayısıyla, dünyada aktif vaka sıralamasında 10. sıraya yükseldi. Buna göre Türkiye; ABD, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, İran, İngiltere, İsviçre ve Hollanda'dan sonra geliyor.

41 YERLEŞİM YERİ KARANTİNA ALTINDA

Aktif vaka sayısının artışıyla birlikte belli bölgelerdeki yoğunlaşma da artıyor. Bu da giderek köy, mahalle gibi yerleşim yerlerinin bir bütün olarak karantina altına alınması uygulamalarına neden oluyor. Dün gece bir ‘Ulusa Sesleniş’ konuşması yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ülke genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında 41 yerleşim yerinin karantinada olduğunu açıkladı. Dün öğlen saatlerinde İçişleri Bakanlığı bu sayıyı18 ilde olmak üzere; bir belde, 6 mahalle, 28 köy ve 4 mezra olmak üzere 39 olarak vermişti. Gün içinde iki yer daha listeye dahil edilmiş.https://www.youtube.com/watch?v=oFLmbwCcNcM&feature=youtu.beÖte yandan Erdoğan, Türkiye çapında 41 ildeki yükseköğrenim yurtlarında yurt dışından gelen 21 bin 500 yurttaşın 14 günlük karantina kuralına göre misafir edildiğini söyledi.

ABD’DEN GELENLER KARANTİNADA

Amerika Birleşik Devletleri'nden uçakla İzmir'e gelen, aralarında Türk vatandaşların da bulunduğu 210 kişi, koronavirüs tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinada kalacakları Manisa'daki bir öğrenci yurduna yerleştirildi.

TUNÇ SOYER: İZMİR’DE İKİ HAFTALIK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÖNERDİK

Karantina ve sokağa çıkma uygulamalarının küçük yerleşim birimlerinde uygulandığı görülürken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın başkanlığında gerçekleşen Pandemi Kurulu toplantısında İzmir'de 2 haftalık sokağa çıkma yasağının ilan edilmesini önerdiklerini söyledi. Benzer bir öneriyi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da önceki gün yapmıştı. Bu iki kent kovid19 salgınının en yoğun etkilediği kentler olarak biliniyor.

İKTİDAR SALGINA ÖNLEM ALMAKTA ZAFİYET GÖSTERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; testlerin yaygınlaştırılmasındaki gecikmeler, sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, ulaşım kısıtlamalarındaki gecikmeler gibi sorunları hatırlatarak iktidarın bugüne kadar salgın ile ilgili önlem almakta zafiyet gösterdiğin ifade etti. Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuşan Kılıçdaroğlu “Bugün geldiğimiz noktada geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır” dedi.Ancak Kılıçdaroğlu, bu uygulama için OHAL ilan edilmesine karşı olduklarının da altını çizerek sokağa çıkma yasağının İl İdaresi ve Hıfzıssıhha kanunlarıyla mümkün olduğunu vurguladı.Diğer yandan Türkiye’de tartışmaları henüz devam ederken, KKTC’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞININ ÖLÜM SAYISI VERİLERİ HAKKINDA ŞÜPHELER ARTIYOR

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı mücadelenin ana merkezinin Sağlık Bakanlığı olduğu ve bu sürece ilişkin tüm bilgilerin de Bakanlık tarafından açıklandığı biliniyor. Açıklanan verilerin özellikle il bazlı dağılımı ısrarla içermiyor olması bu verilere yönelik şüpheleri arttırıyor. Ancak uzunca bir süre bu şüpheleri doğrulayacak bir veri yoktu. Taa ki geçtiğimiz haftasonuna kadar. Pazar günü ortaya çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi veri tabanı kaynaklı bilgiler şüpheleri güçlendirdi. Hatırlanacak olursa Sağlık Bakanlığı 28 Mart Cumartesi günü 16 yurttaşın kovid19’dan hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Oysa aynı gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vefat Bilgisi Sorgulama veri tabanında yer alan listede, 28 Mart Cumartesi günü İstanbul’da hayatını kaybeden toplam 21 kişinin ölüm nedeni olarak ‘Bulaşıcı Kovid19’ kayıtlara geçmişti.Unutulmamalı ki bu sayının İstanbul’da bile 21 olması demek, Türkiye çapında 40’lı, 50’li rakamlardan söz etmek anlamına geliyor.İBB’nin ilgili veri tabanı kısa süre sonra kapatıldı ve ertesi gün bu verileri yalanlamaya çalışan açıklamalar yapıldı. İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, sayıların şehven girildiğini ve Bakanlığın verilerinin doğru olduğunu iddia etti.Ancak bu sefer de topa İstanbul Tabip Odası girdi. İTO tarafından dün yapılan açıklamada Kovid19 hastalarının bazı durumlarda resmi açıklamalarda yer almadığı şu cümlelerle ifade edildi:“Testlerin gecikmesi ve yalancı negatifliğin yüksek olması nedeniyle birçok hasta için özellikle akciğer Bilgisayarlı Tomografi sonucuna göre Kovid-19 tedavisine başlanmakta, ancak bu hastalar resmi açıklamada yer almamaktadır”Henüz test sonucu gelmeden hayatını kaybeden hastaların da olduğunu düşündüğümüzde bu farklılığın olası nedenlerinden en azından birisi anlaşılır hale geliyor.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ SAĞLIK BAKANLIĞI SANSÜRÜNÜ DELDİ VE İL İL VERİLER PAYLAŞMAYA BAŞLADI.

Türk Tabipler Birliği koronavirüsle mücadelede illerdeki durumu ve salgınla mücadele sürecinde yaşanan aksaklıkları dün gece başlattığı bir sosyal medya kampanyasıyla duyurdu.#RaporCovid19 etiketiyle İl tabip odalarının paylaştığı veriler, Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı sansürü de delmiş oldu. TTB Sağlık Bakanlığını şeffaf olmaya davet etti.

İSTANBUL’DA KAMU HASTANELERİNDE 2000 HASTA VE 100 ENFEKTE SAĞLIK GÖREVLİSİ VAR

İstanbul verilerini İstanbul Tabipler Odası açıkladı ve İstanbul’daki kamu hastanelerinde 2 binin üzerinde kesin ya da şüpheli Kovid-19 hastası olduğunu duyurdu. Açıklamasında "Pandemi bu hızla devam ederse önümüzdeki günlerde/haftalarda İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi yatak sıkıntısı yaşanabileceği görülmektedir" diyen İTO, kentte enfekte olan sağlık çalışanlarının sayısının da yüzü geçtiğini bildirdi.

İSTANBUL’DA 2.5 AYLIK SÜREÇTE CİDDİ BİR HAZIRLIK ÇALIŞMASI YAPILMADI

İTO açıklamasında, iktidarın “koronavirüs’le mücadeleye iyi hazırlandık” yönündeki iddialarını boşa düşürecek bir vurgu daha vardı, o da şu: “Covid-19 hastalığının ilk ortaya çıkışından hastaların görülmeye başlamasına kadar geçen iki buçuk aylık süreçte İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi bir hazırlık çalışması yapılmamış ve bu nedenle hastaneler Covid-19 pandemisi sürecine büyük ölçüde hazırlıksız yakalanmıştır.”

MİKROBİYOLOJİ DERNEĞİ ÇAĞRI YAPTI 4003 GÖNÜLLÜ BAŞVURDU

Koronavirüs’le başarılı bir mücadelenen yaygın test uygulamasından geçtiği artık bir sır değil. Bu noktada Türkiye’de başlangıçta sınırlı olduğu bilinen kapasitenin hızla güçlendirilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar içerisinde öne çıkan bir örnek, Moleküler Biyoloji Derneği tarafından mesleki anlamda uzmanlığı olanlara yönelik yapılan gönüllü çağrısı oldu. Bu çağrıyakısa süre içinde 4003 gönüllü başvurdu. Bu başvuruların değerlendirilmesinin ardından ilk etapta İstanbul’da en deneyimlilerden oluşan 50 kişilik bir grup İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün İstanbul’da kurduğu laboratuvarlarda görevlendirildi.

DÖRT DERNEKTEN OLUŞAN BİYOLOGLAR İNİSİYATİFİ KURULDU

Biyologlara yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları bununla da sınırlı kalmadı. Türkiye’de bu alandan faaliyet gösteren dört dernek bir araya gelerek “Biyologlar İnisiyatifi - Korona Acil Eylem Ekibi” kurduğunu duyurdu. Bu inisiyatifte Moleküler Biyoloji Derneği, Biyologlar Dayanışma Derneği, Türkiye Biyologlar Derneği ile Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği bulunuyor.Öte yandan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD), salgınla mücadelede doğru bilgilendirme yapılması amacıyla yeni bir site kurdu.

TTK SALGIN NEDENİYLE OCAKLARI KAPATTI

Türkiye Taşkömürü Kurumu-TTK, koronavirüs salgınına karşı bu sabah 08.00'den itibaren maden ocaklarında üretimin durduğunu açıkladı. Binlerce kişinin dar alanlarda bir arada çalışmak zorunda olduğu madenlerde çalışan işçiler ve sendikaları bir süredir ocakların kapatılmasını talep ediyordu.

"İŞÇİLERİN MAAŞINI 3 AY SÜREYLE ÖDEYECEĞİZ"

Salgına karşı ekonomik ve sosyal tedbirler kapsamında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği vereceğiz" açıklamasını yaptı.Erdoğan da ulusa sesleniş konuşmasında istihdamın sürmesini sağlamak amacıyla esnaf, sanatkar, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile ihracatçılara pek çok erteleme ve destek düzenlenmesini hayata geçirdiklerini söylemiş ve 2 milyondan fazla vergi mükellefinin 54 milyar lirayı bulan muhtasar, KDV ve prim ödemelerini 6 ay süreyle ertelediklerini dile getirmişti.

TÜRKİYE VE RUSYA İMF’DEN PARA İSTEMEDİ

Uluslararası Para Fonu (IMF) koronavirüs salgına karşı ihtiyaç duyan ülkelerin kullanımı için özel bir fon oluşturmuştu. İMF Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Türkiye ve Rusya'nın koronavirüs konusunda IMF'den yardım isteyen ülkeler arasında yer almadığını açıkladı.Öte yandan Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in müdürlerinden ve Türkiye baş analisti Douglas Winslow “Türkiye’de koronavirüs’e karşı tecrit önlemleri göz önüne alındığında ikinci çeyrekte sert daralma olacağı açık” dedi.

IMF’DEN DEĞİL HALKTAN YARDIM

Ekonomi alanında çeşitli tedbirler alınmaya devam edilirken, önce İzmir Büyükşehir, sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağış kampanyaları başlattı. Cumhurbaşkanlığı da geride kalmadı ve dün itibariyle bir bağış kampanyası da Erdoğan tarafından duyuruldu.https://www.youtube.com/watch?v=oFLmbwCcNcM&feature=youtu.be

MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI #BİZBİZEYETERİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağış kampanyasına ”Milli Dayanışma Kampanyası” adını verdi.Erdoğan'ın başlattığı kampanyada toplanan para, vakıflar ve muhtarlar aracılığıyla dar gelirli ailelere dağıtılacak. Erdoğan kampanyaya 7 maaş bağışlayarak katıldığını açıklarken, Bakanlar Kurulu üyeleri 3’er maaş bağışladı. Bakanlar kurulu toplamı 5 milyon 200 bin TL bağışlamış oldu. Kısa süre sonra bir tweet atan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 5 maaş bağışladığını açıkladı. Kampanya kapsamında banka hesap bilgileri paylaşıldı.

SOSYAL MEDYADA BAĞIŞ KAMPANYASI TARTIŞMASI

Erdoğan’ın duyurduğu kampanya sosyal medyada da #BizBİZEyeteriz hashtagiyle destek buldu. Ancak kampanya ciddi şekilde eleştirilerin de hedefi oldu. Türkiye’nin sosyal bir devlet olmanın gereğini yapmak dururken halktan bağış istemesinin çelişki olduğunu ifade eden on binlerce yurttaş eleştirilerini dile getirdi. Eleştirilerle birlikte gündeme gelen #ZırnıkYok hashtag’i de hemen üst sıralara çıktı ve ikinci sıraya oturdu. Böylece sosyal medya dün milli dayanışma kampanyasını destekleyenlerle eleştirenlerin karşı karşıya gelişine sahne oldu.

İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İNTERNET’E TAŞINDI

Bültenimizin son haberi bu yıl 15'incisi yapılacak olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’yle ilgili…Festival bu sene malum nedenlerle, yani koronavirüs salgını nedeniyle internet üzerinden düzenlenecek. "Evde kalamayanlara" sloganıyla seyirciyle buluşacak olan festival, karantina koşullarında bile çalışan işçilere atfedilecek.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST