Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve aşağıda imzası bulunan 26 insan hakları ve gazetecilik örgütü, 22 Ocak’ta tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’ın derhal serbest bırakılması ve bağımsız medyaya yargı tacizine son verilmesi için Türkiye’ye çağrı yaptı.

TELE 1’de 14 Ocak’ta yayımlanan programda bir Çerkez atasözünden alıntı yaparak “Büyükbaş hayvan saraya girdiği zaman kral olmaz, o saray ahır olur” dediği için tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş için uluslararası basın özgürlüğü kurumlarından çağrı geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla 22 Ocak Cumartesi gecesi gözaltına alınan Sedef Kabaş, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

AİHM KARARLARI HATIRLATILDI

27 basın örgütünün açıklamasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Ekim 2021’de açıklanan Vedat Şorli kararına atıfta bulunularak, bu kararın Türk Ceza Kanunu’nda yer alan cumhurbaşkanına hakaret suçunun ifade özgürlüğü ile uyumsuz olduğunu vurguladığı hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca Kabaş’ın tutuklanması öncesi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Kabaş’ın sözleri nedeniyle TELE 1’e soruşturma başlatıldığı ve 24 Ocak’ta yapılan üst kurul toplantısında TELE 1’e yıllık reklam gelirinin yüzde 5’i oranında idari para cezası ve beş kez program durdurma cezası verildiği belirtildi. 

Gözden kaçırmayın

Haskoloğlu devleti 3 ay önce bilgilendirmiş Haskoloğlu devleti 3 ay önce bilgilendirmiş

"SEDEF KABAŞ SERBEST BIRAKILSIN"

Ortak açıklamada, Sedef Kabaş’ın ve tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, Alican Uludağ’ın aldığı ölüm tehditleri hakkında tam kapsamlı bir soruşturma yürütülmesi ve gazetecinin güvenliğinin ve korunmasının yetkililerce sağlanması ile RTÜK’ün TELE 1’e verdiği yayın yasağı ve para cezalarının geri çekilmesi talep edildi.

Açıklamaya, International Press Institute'nin yanı sıra Association of European Journalists (AEJ), Articolo 21, Cartoonists Rights Network International (CRNI), Committee to Protect Journalists (CPJ), Danish PEN, English PEN, European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), European Federation of Journalists (EFJ), Freedom House, German PEN, Index on Censorship, International Federation of Journalists (IFJ), Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT), PEN America, PEN Centre of Bosnia-Herzegovina, PEN International, PEN Iraq, PEN Melbourne, PEN Norway, PEN Turkey, PEN Québec, Reporters Without Borders (RSF), San Miguel PEN, South East Europe Media Organisation (SEEMO) ve Swedish PEN imza attı.