İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Meclis’te polis intiharlarını gündeme getirerek “Son on yılda istifa eden polis sayısı 3 bin 109 yani neredeyse her gün 1 polisimiz istifa etmiştir. 2021 yılında 109, 2022 yılının ilk beş ayında ise 25 polisimiz intihar etmiştir. İlgililerin gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyorum” dedi.

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, TBMM Genel Kurulu’nda "Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin dünkü görüşmeleri sırasında söz aldı. Filiz, şunları söyledi:

MOBBİNG SONUCU İNTİHAR EDEN ÖZEL HAREKATÇI

CHP'li vekilden iktidara "tarımı planlayın, çiftçiyi destekleyin" çağrısı CHP'li vekilden iktidara "tarımı planlayın, çiftçiyi destekleyin" çağrısı

"Resmî kaynaklara göre, son on yılda istifa eden polis sayısı 3 bin 109 yani neredeyse her gün 1 polisimiz istifa etmiştir. Ayrıca, 2021 yılında 109, 2022 yılının ilk beş ayında ise 25 polisimiz intihar etmiştir. Son olarak geçen hafta, Şırnak'ta görev yapan Özel Harekât Polisi Alparslan Soylu kendisine ağır hakaretler ve küfürler ederek mobbing yapan polis müdürlerinin ismini vererek intihar etti. Notundaki 'Yaratan Rabb'imiz intihar eden beni ve cümlesini affetsin, dua edin. Ben aç susuz yaşarım ama onuruma, şerefime yapılan aşağılamayla yaşayamam' ifadeleri üzerinde ciddiyetle durulmalıdır. Kaybettiğimiz tüm polislerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve polis teşkilatımıza başsağlığı diliyorum.

Konuyu siyasetin dışında değerlendiriyor, ilgililerin gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum."

BABA: OĞLUM ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Alparslan Soylu'nun kendisi gib özel harekat polisi olan babası Tayyip Soylu ise oğlunun öldürüldüğünü iddia etmişti. Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer ise intihar olayları ile ilgili olarak "Emniyet teşkilatında canına kıyma olayları devam ediyor, şüpheli ölümler devam ediyor. Ölen kişilerin ailelerinin bazıları konuşma kararı alıp konuşuyor, bazıları ise susuyor. Ne yazık ki işte biz bu konuşanlardan aslında canına kıyan meslektaşlarımızın başka sebeplerle de canına kıymış olabileceğini ya da ölüme sürüklenmiş olabileceğini görüyoruz, anlıyoruz." diye konuşmuştu.