DSÖ ürkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, "Antibiyotik direnciyle ilgili olarak 2050 yılına kadar baktığımızda 2,4 milyon kadar ölümle karşılaşacağı tahmin ediliyor" açıklamasında bulundu.

Yerel ve uluslararası düzeyde tek sağlık kavramının önemine dikkat çekmek için Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) iş birliğinde, 'Tek Sağlık Günü Programı' düzenlendi.

"YENİCE ORTAYA ÇIKAN ENFEKSİYONLARIN YÜZDE 60’ININ ZOONOTİK KÖKENLİ"

Programda konuşan DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle Covid-19 bugünlerde bize insan sağlığı, çevre sağlığı ve hayvan sağlığının birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve zonotik hastalıkların ne kadar çabuk yayılabileceğini gösterdi. Ve geçen yıllarda başlamış olan çalışmalar yenice ortaya çıkan enfeksiyonların yüzde 60’ının zoonotik kökenli olduğunu gösterdi. Şuan ki mevcut sağlık problemlerinin temeline baktığımızda problemlerin küresel bir etkide olduğunu görüyoruz. Doğal hayata ve diğer canlıların hayatını etkilediğini görüyoruz. 

Ankara'da aile sağlık merkezlerine Covid-19'a karşı koruyucu ekipman talebi Ankara'da aile sağlık merkezlerine Covid-19'a karşı koruyucu ekipman talebi

Tarım, gıda ve hayvan sağlığını ilgilendiren ve etkileyen; zoonotik hastalıkların yayılmasını da engellemek üzere bizlerin amaçlarından bir tanesi de sürdürülebilir gıda güvenliği ve sürdürülebilir hedeflerimizle ilgili olan adımlardır. Örneğin antibiyotik direnciyle ilgili olan konular özellikle global düzeyde bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu ‘Tek Sağlık’ yaklaşımı hastalıkların hem tanısının konulması ve tedavinin yapılması ve önlenmesi için özellikle hastalıkların anti mikrobiyal dirençlerinin engellenmesi ve hastalıkların yayılmasını engellemesi için en önemli adım olduğunu görüyoruz. Antibiyotik direnciyle ilgili olarak 2050 yılına kadar baktığımızda 2,4 milyon kadar ölümle karşılaşacağı tahmin ediliyor."