UNESCO'nun ölümünün 50'nci yılında anma programına aldığı Türk halk ozanı Aşık Veysel için Türkiye'de de 2023 yılı, ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edildi.

Gelecek yılın 'Aşık Veysel Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Buna göre; Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün 50’nci yıl dönümü olan 2023 yılı, ‘Aşık Veysel Yılı’ olarak ilan edildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi şöyle:

“YURT GENELİNDE ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK: Aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan büyük halk ozanı Aşık Veysel, yalın bir Türkçe ile ortaya koyduğu eserlerinde hüznün yanı sıra yaşama sevinci, doğa ve insan sevgisi, dostluk, birlik ve beraberlik üzerine gelecek nesillere kıymetli dizeler armağan etmiştir. Sözlü kültür geleneği içinde yetişen ve halk kültüründen beslenen Aşık Veysel, asırlara sari zengin kültür mirasımızın temel taşlarından biridir. Aşık Veysel, vefatının 50’nci sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Sazı ve sözüyle dünya penceresinden insanlığa seslenen Aşık Veysel’i hürmetle ve rahmetle yâd etmek üzere yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecek.

SMA tedavisinde kullanılan 2 ilaç tedavi rehberine alındı SMA tedavisinde kullanılan 2 ilaç tedavi rehberine alındı

ETKİNLİKLER, KÜLTÜR VE TURİZM İLE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NCA YAPILACAK: Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığı'nca belirlenecekler, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır.

Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.”