2018'de 440 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 veri raporunu yayınladı. Rapora göre, geçtiğimiz yıl Türkiye'de 440 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. Kadınların önemli bir bölümü eşleri veya...

TOPLUMSAL CİNSİYET 02.01.2019 - 13:24 16.07.2021 - 23:05 Dokuz8 Haber
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2018 veri raporunu yayınladı. Rapora göre, geçtiğimiz yıl Türkiye'de 440 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. Kadınların önemli bir bölümü eşleri veya akrabaları tarafından öldürülürken, devlet, failleri cezalandırma konusunda sınıfta kaldı.
 [mks_dropcap style="letter" size="52" bg_color="#ffffff" txt_color="#000000"]H[/mks_dropcap]er yıl kadına yönelik şiddetin bilançosunu paylaşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun bu yıl paylaştığı verilere göre, 2018 yılında kadın cinayetleri artış gösterdi. Toplamda 440 kadının hayatını kaybettiği cinayetlerde, failler, çoğunlukla bulunamazken, devletin koruyabildiği kadınlar yüzde 1'lik dilimde yer aldı.'ŞİDDET SADECE FİZİKSEL BOYUTTA DEĞİL'Geçtiğimiz yıllara göre 2018 yılında kadın cinayetlerinin artış gösterdiği vurgulanan raporda, "Kadına yönelik şiddet, cinsiyet ayrımcılığına dayalı bir insanlık suçudur. Kadına şiddet, bizim toplumumuzun da en büyük kanayan yarasıdır. Kadına şiddetten sadece fiziksel şiddet anlaşılmamalıdır. Psikolojik şiddet ve taciz de yaygındır. Bugün fiziksel, duygusal, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet tehdidi yüzünden her kesimden milyonlarca kadın baskı altında yaşıyor, toplumsal hayata daha az katılıyor, zorla evlendiriliyor, eğitim hakkı elinden alınıyor, sakat kalıyor veya öldürülüyor" denildi.'KADINLAR EN YAKININDAKİLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜYOR'En fazla kadın cinayetinin işlendiği şehrin İstanbul olduğu belirtilen raporda, kadınların en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğü söylendi. "Ülkemizde 2018 yılında ulusal ve yerel gazete verilerine göre 440 kadın öldürüldü, 317 kadınsa cinsel şiddete maruz kaldı. Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer işledi" denildi.'DEVLET KADINI KORUMUYOR'Devletin elindeki güçlü araçlara rağmen cinayetleri engellemediği belirtilen raporda, "Her gün hakları gasp edilen, işten çıkartılan, şiddete uğrayan, öldürülen ve korunmayan kadınlar varken kadın düşmanı yasa çalışmalarına bir de “Nafaka Düzenlemesi” eklendi. Kadını özellikle aile içerisinde daha fazla mağdur hale getirecek olan bu yasa düzenlemesi, kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasına sebep olacaktır. Bu tür kadın düşmanı uygulamalar kadın cinayetlerinin artmasındaki en büyük etmenlerden biridir" denildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@