20 yaş altındaki özel gereksinimli bireyler dışarı çıkabilecek

20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin ikametlerinden çıkmalarına; park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il...

GÜNDEM 09.04.2020 - 15:45 09.04.2020 - 15:45

20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin ikametlerinden çıkmalarına; park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.

İçişleri Bakanlığından, 81 İl Valiliğine “Özel Gereksinimi” olan çocuklar ve gençlerle ile ilgili istisnaları içeren  ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, 20 yaş altında, uzun süre kapalı ortamda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklarını olumsuz etkileyeceği, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin  ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.  Tanıları konulmuş çocuk ve genç bireylerin ebeveyn ya da bakıcılarının kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurması zorunlu olacak.

"EVDE SÜREKLİ KAPALI KALMAK OLUMSUZLUKLARA NEDEN OLABİLİR"

Genelgede, 01.01.2000 sonrası doğmuş, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceğini ifade etti. Bu nedenle Bakanlık bu kapsamda olan çocuklar ve gençler için valiliklerden aşağıdaki istisnaların uygulanmasını istedi:"Valiler /kaymakamlar tarafından 01.01.2000 sonrası doğmuş olmakla beraber yukarıda yer verilen özel durumları sebebiyle dışarıda bulunmaları elzem görülen çocuk ve gençlerimizin ilgi Genelge ile getirilen yasaklamadan muaf tutulmalarına ilişkin gerekli kararların ivedilikle alınacak."

20 YAŞ ALTI ÇALIŞAN GENÇLERİN SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİMİ KISITLI

Geçtiğimiz haftalarda, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salgına ilişkin açıkladığı yeni tedbirler kapsamında 20 yaş altı yurttaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı. İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) adına yazılı açıklama yapan Dönem Sözcüsü Sinan Ceviz ise konuya ilişkin, çoğu organize sanayi bölgesinde bulunan işletmelerde çocuk işçilerin kayıt dışı çalıştırıldığını dile getirerek, bu durumdaki işçilerin sağlık hizmetlerine ulaşmalarının kısıtlı olduğunu söyledi. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@