SADAT'çılar 15 Temmuz’dan sonra harp okulu mülakatlarına katılmış

15 Temmuz'dan sonra 3 yıl boyunca SADAT’çıların harp okulu mülakatlarına katıldığı ortaya çıktı.

GÜNDEM 10.10.2021 - 21:06 10.10.2021 - 21:20

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra 3 yıl boyunca SADAT’çıların harp okulu mülakatlarına katıldığı ortaya çıktı. SADAT Kurucusu Adnan Tanrıverdi, iddiayı yalanlamayarak “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” dedi.

ERDOĞAN'IN ESKİ DANIŞMANI KONUŞTU

SADAT kurucusu olan ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Adnan Tanrıverdi, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Harp Okulları mülakatlarına kendisinin de kurucusu olduğu SADAT'ın üyelerinin (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) katıldığına ilişkin iddialara dair konuştu. Odatv’den Caner Taşpınar’ın haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin harp okulu mülakatlarında, Hava Harp Okulu’nda 4, Kara Harp Okulu’nda 5 kişi yer alıyordu. Mülakatlarda, 4 sivile karşı da bir subay bulunuyordu.

"TEVZİRAT" YANITINI VERMİŞTİ

Mülakatlarda, SADAT ekibinin yer aldığı gündeme gelmişti fakat harp okulu mülakatlarında SADAT’çıların artık yer almadığı belirtildi. SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, SADAT’çılara mülakatlarda yer verilmemesiyle ilgili soruyu yanıtladı. Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevinden ayrılmasından sonra SADAT’çıların mülakatlardan alındığı yönündeki iddialara “Tezvirat” karşılığını verdi. Tanrıverdi, SADAT’ın mülakatlarla ilgili olmadığını belirtip “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” diye konuştu.

"HARP OKULUNDA ÜÇ YIL GÖREV YAPTIM"

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği'nin (ASSAM) Başkan Yardımcısı ve SADAT kurucusu Gürcan Onat ise konuyla ilgili şöyle konuştu. “SADAT ekibiyle alakam yok. SADAT kurulurken ben de cüzi bir miktar hisse verdim. Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor.”

SADAT NEDİR?

Suriye'deki El Nusra örgütüne silah taşıdığı iddia edilen SADAT kendisini "savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket" olarak tanımlıyor. Ancak SADAT hakkında kurulduğu günden bu yana farklı iddialar dile getirildi. SADAT 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafından kuruldu. Şirketin kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer alıyor. Şirketin kurucu üyeleri, Savunma Danışmanlık'ın kısaltması olarak kullanılan 'SADAT'ın Arapçada "seyitler" anlamına geldiği için bu ismi seçtiklerini ifade ediyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST