Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu yaşamını yitirdi Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu yaşamını yitirdi

CHP'li Atilla Sertel, bir yıl görev yapan Emlakbank Genel Müdürü Deniz Aksu'ya 694 bin TL, aynı dönemde görev yapan yardımcısına ise 217 bin TL tazminat ödendiğini belirtti.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atilla Sertel, Emlakbank Genel Müdürlüğü’ne atandıktan bir yıl sonra görevden alınan Deniz Aksu’ya bir yıllık çalışması karşılığında 694 bin TL, aynı dönemde görevden alınan genel müdür yardımcısına ise 217 bin TL tazminat ödendiğini açıkladı.

“KİMİN PARASINI KİME DAĞITIYORSUNUZ?”

ANKA’ya konuşan Sertel, “Böyle yüksek bir tazminat nerede görülmüş? Ülkemizde kamuya ait ne kadar kurum varsa hepsi arpalık gibi görülüyor. Kimin parasını kime dağıtıyorsunuz” ifadelerini kullandı. Sertel, Sayıştay'ın ödenen tazminatı yüksek bularak işlem yaptığını da söyledi.

“YARDIMCISI İÇİN İSE 217 BİN 929 TL ÖDEME”

Atilla Sertel, 2018-2019 yılları arasında görev yapan Deniz Aksu’ya, 14 aylık çalışma süresi için, yönetim kurulu üyesi ve genel müdür maaşının yanı sıra ödenen tazminatlarla birlikte 2 milyon liraya yakın ücret ödendiğini belirterek, şunları kaydetti: “16 Ağustos 2018 tarihinde genel müdürlük makamına atanan Deniz Aksu, Yönetim Kurulunun 11 Ekim 2019 tarihli kararı ile görevden alınıyor. Genel Müdür'ün yönetim kurulu üyeliğinden istifası ise genel müdürlük görevinden alınmasından tam 10 gün sonra gerçekleşiyor. Bunun üzerine Genel Müdürün 21 Ekim 2019 tarihi itibariyle yönetim kurulu üyeliğinden istifa dilekçesinin kabulüne ve görevin sona erdirilmesinden dolayı maksimum brüt dört maaş tutarında tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmesi karşılığında anlaşma yapmak üzere, Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar veriliyor. Genel Müdürlük arabulucuya giderek Deniz Aksu için brüt 694 bin 820 TL, yardımcısı için ise 217 bin 929 TL ödenmesi hususunda anlaşıyor. Ve bu tazminatlar o kişilere ödeniyor. Sayıştay ise 4857 sayılı İş Kanunu ve yerleşik yargı kararlarına göre işveren vekili ve yardımcısı konumunda olan bu kişilere tazminat ödenemeyeceğini vurguluyor ve ödenen tazminatın geri alınmasını istiyor. 15 Haziran Salı günü KİT Üst Komisyonu toplantısında Emlakbank’ı görüşeceğiz. O toplantıda ödenen astronomik tazminatın hesabını ve geri alınıp alınmadığını soracağız.”