108 kişinin yargılandığı Kobane davası görülmeye başlandı

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobane davası bugün görülmeye başlandı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, duruşma öncesi y...

GÜNDEM 26.04.2021 - 10:05 26.04.2021 - 10:05

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobane davası bugün görülmeye başlandı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, duruşma öncesi yaptığı açıklamada, "IŞİD’in Kobanê’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş iktidarın ürünü olan bir davadır. Bunu hep birlikte boşa çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel eski başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobane davası, bugün Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Sincan Cezaevi Kampüsü içindeki duruşma salonunda görülecek dava için olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yanı sıra HDP’nin tüm Meclis Grubu duruşmada hazır bulundu.

1200 AVUKAT SAVUNACAK

1200 avukat savunmayı üstlenmek amacıyla mahkemeye yetki belgesi sunduğu davayı, yetki belgesi sunanların dışında çok sayıda avukat da takip edecek.

GAZETECİLERE POLİS ENGELİ

MA'nın aktardığına göre, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ilk duruşması görülecek olan Kobane davası öncesi Sincan Cezaevi Kampüsü önünde açıklamalarda bulundu. Açıklama öncesi polisin gazetecileri engellemesi üzerine tartışma yaşandı. Tartışma sonrası Sancar, kameraların kullanılmasına izin verilmeyen gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu. Basın mensupları açıklamayı telefonlarıyla kayda aldı. Sancar’ın açıklamaya başlamasıyla polis yüksek sesli anons yapmaya başladı. HDP’lilerin duruma tepki göstermesi üzerine bir kez daha tartışma yaşandı.

SANCAR: "KOBANÊ İNTİKAM DAVASINI BOŞA ÇIKARACAĞIZ"

Açıklamanın engellenmesine “Sesimizi kısmaya çalışıyorlar” diyerek tepki gösteren Sancar, şöyle konuştu: “Duruşma başlamadan önce bir araya gelmek istiyorduk ama gördüğünüz gibi aramıza duvarlar ördüler. Bu hakikatten korktuklarının bir başka kanıtıdır. Sesimizi bastırabileceklerini sanıyorlar yanılıyorlar. Bu davada bizi sindirebileceklerini düşündüler yanıldılar. Bugün de bundan sonra da göstereceğiz. Bu bir siyasi kumpas davasıdır. Özgürlük umudunu, barış özlemini yok etme davasıdır. Bizde barış için, demokrasi için, özgürlük için, hakikat için direnmeye devam edeceğiz. Bu bir intikam davasıdır. IŞİD’in Kobanê’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş iktidarın ürünü olan bir davadır. HDP’nin bu iktidara yaşattığı yenilginin ürünü olan bir intikam davasıdır. Bunu hep birlikte boşa çıkaracağız. Demokrasi mücadelesini büyüteceğiz, iktidarın hesaplarını bozacağız.” HDP heyeti, yapılan açıklamanın ardından duruşmayı izlemek için mahkeme salonuna geçti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST