Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından yönetim ve bağlı kurullar, yağlı güreş düzenleyen belediyelerin başkanları ile yağlı güreşin içerisinde olan başpehlivanlar, hakemler, cazgırlar ve basın temsilcilerinin katılımıyla Balıkesir’de çalıştay düzenlendi.

ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi: Nesibe Aydın, deplasmanda Melikgazi Kayseri Basketbol'u 70-79 yendi ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi: Nesibe Aydın, deplasmanda Melikgazi Kayseri Basketbol'u 70-79 yendi

Çalıştaya, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim’de katıldı.

Çalıştayda bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kısa bir süre önce kurulan Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun yağlı güreşe önemli desteklerde bulunacağına inandığını ve bu yöndeki çalışmalara destek vereceklerini söyledi. 

Cumhuriyet’in 100. yılında yapılacak 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olacak güreşçiye Edirne Belediyesi olarak 1 milyon lira ödül vereceklerini açıklayan Başkan Gürkan, şöyle konuştu:

“Kırkpınar’ın Belediye Başkanı olarak, Kırkpınar’ı düzenleyen Belediye Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanına 50 bin lira, 100 bin lira ödül koymayı onuruma yediremiyorum. Niçin böyle yapıyoruz, çünkü oraya gelene kadar sadece 2022’de pehlivan konaklama giderlerine ben 1,5 milyon lira para ödedim. Yolluk ve harcırahlarına da yaklaşık o kadar ödedim, başpehlivana verilecek ödül ve para kalmadı. İbrahim başkanım 2023’te gerekli planlamaları yaparak 2024’ten itibaren bu kuralların uygulanmaya başlayacağını söyledi. Bunu çok yararlı, başarılı ve saygıdeğer bir çalışma olarak görüyorum. Yıllardır kurulmasını arzu ettiğimiz, çaba gösterdiğimiz federasyonumuz yeni kuruldu ve ilk çalışması da bu anlamda oldu. 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, şehitlerimizin bize emaneti olan bu kutsal vatanda, bayrağımızın gölgesinde kutlayacağımız 100. Yıl. Muhteşem bir yüzyıl. Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanına Edirne Belediyesi olarak 1milyon lira başpehlivanlık ödülü vereceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun.”