EGEÇEP tarafından Change.Org'da başlatılan kampanyada Nae Sao Paulo uçak gemisinin durdurulması isteniyor. İçinde yaklaşık 600 ton asbest bulunduğu iddia edilen, bu sebeple tartışmaların odak noktası haline gelen, Brezilya donanmasına ait “Nae Sao Paulo” uçak gemisi, Brezilya yüksek mahkemesinin kararına rağmen İzmir’deki Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne doğru yola çıktı. Gemi 9 Eylül’de Türkiye'de olacak.

EGEÇEP, Ege Çevre ve Kültür Platformu tarafından Change.org’ta başlatılan ve 54 kurumun destekçisi olduğu “O Gemiyi Durdurun” adlı kampanya Brezilya Büyükelçiliği'ne seslenilerek, Nae Sao Paulo gemisinin durdurulması istendi. Kampanyayı şimidye kadar 100 bine yakın kişi imzaladı.

Kampanya metninde şu ifadeler yer aldı:

"1963-2000 yılları arasında Fransız Donanması'nda, sonrasında Brezilya Donanması'nda kullanılıp hurdaya ayrılan Nae Sao Paulo adlı uçak gemisinin, İzmir’deki Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne getirilmesine izin verilmiştir. 

Fransa'nın, uçak gemisini nükleer denemelerinde kullandığı, yapım yılı da göz önünde bulundurulduğunda, asbest ve radyoaktivite dahil olmak üzere önemli miktarda tehlikeli ve zararlı atık içerdiği, içerdiği bilgileri basında ve kamuoyunda geniş yer almıştır. 

Aliağa bölgesi, hali hazırdaki sanayi tesislerinden dolayı birçok sağlık sorununun da yaşandığı, kümülatif ve sağlık etki değerlendirmesi raporlarında kirlilik değerleri ve buna bağlı sağlık sorunlarının en üst seviyelerde yaşandığı bir yerdir. 

İzmir Aliağa Nemrut körfezinde yaklaşık 380.000 m2 arazi üzerinde 22 adet gemi söküm tesisinde yılda yaklaşık 900.000 ton hurda gemi sökülmekte, parçalanarak özellikte demir-çelik sektörü için hammadde girdisi sağlanmakla birlikte, gemi sökümünün yarattığı çevre kirliliği ve işçi sağlığına yönelik oluşturduğu riskler bölge için ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Aliağa Gemi Söküm Tesislerine gelen gemilerin çoğu 20 yaş üstü eski gemiler olup, depo, gövde, makine ve ekipmanlarının bir parçası olarak asbest başta olmak üzere, madeni yağlar, ağır metaller, poliaromatik hidrokarbonlar, poliklorlu bifeniller gibi tehlikeli ve toksik maddeler içermektedir. Çevre ve İş Sağlığı güvenliği ile ilgili gerekli çalışma ve tedbirler alınmadan yapıldığında söküm işlemi sırasında bu maddeler kontrolsüz bir şekilde çevreye yayılarak, geri dönüşü olmayan çevre ve sağlık riskleri yaratmaktadır.

Birçok tehlikeli maddeyi içeren gemileri sökme işlemi, deniz ve karada yarattığı çevresel kirliliklerin yanı sıra, oksijen kaynağı ile kesme yöntemi ile yürütülen çalışmalarda hava kirletici bileşenler de atmosfere verilmektedir.

Maalesef, atık yönetimindeki paradokslar nedeniyle ülkemiz radyoaktif, asbestli, tehlikeli atık ve kimyasalların tehdidiyle karşı karşıyadır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından firmaların beyanına dayanan bir sistem ile yürütülen Atık Beyan Sistemine bildirilen rakamların ne kadar denetlendiği ya da gerçeği yansıttığı tartışmalıdır. Ülkemizde, gemi sökümü, atık ithalatı ve atıkların ülkemize giriş yollarında yaşanan sorunlar yönünden Nae Sao Paulo ile ilgili süreç bir ilk değildir. 2008’de, 1 ton asbest olduğu beyan edilerek Aliağa’ya getirilmek istenen ancak tepkiler üzerine Hollanda’ya gönderilen Otopan Gemisinde 77 tondan fazla asbest ortaya çıkmıştır. 2015’te Aliağa’ya söküm için getirilen Kuito adlı tankerde, 2013 yılında yapılan incelemede olması gerekenden 5 kat fazla radyoaktivite tespit edilmiştir.

Nae Sao Paulo adlı nükleer savaş gemisinin Türkiye’ye gönderilmesine dair iş ve işlemler Basel Sözleşmesi, Barselona Sözleşmesi, İzmir Protokolü gibi uluslararası sözleşmelere de aykırılık içermekte olup, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Brezilya Federal Cumhuriyeti’nin de hukuki sorumluluğuna neden olacaktır. 

Biz aşağıda imzası bulunan çevre ve ekoloji örgütleri olarak, nükleer serpinti konusundaki ölçümlere dair elde net verisi olmayan, radyoaktivite ve asbest başta olmak üzere bir çok tehlikeli ve zararlı maddeyi bünyesinde barındıran Nae Sao Paulo adlı uçak gemisinin ülkemize getirilmesini istemiyoruz. 

Lütfen bu çağrımıza kulak vermenizi, ülkemizde halk ve çevre sağlığı yönünden telafisi imkansız sorunlara neden olacak bu geminin Türkiye’ye gönderilmesinin durdurulması için Brezilya Federal Cumhuriyeti nezdinde harekete geçmenizi diliyoruz."

KAMPANYANIN İMZACI KURUMLARI ŞUNLAR

Kazdağları Ekoloji Platformu

Doğa için Sanat Derneği

DİÇEP / Didim Çevre Platformu

FOÇE

FOÇA FORUM

Çeşme Çevre Platformu

Çiğli Kent Konseyi Ekoloji Meclisi

Bozcaada Forum

Dikili Kültür ve Çevre Platformu / DİKÇEP

Kazdağları Kardeşliği

Kuşadası Çevre Platformu

Çan Çevre Derneği

Ayvalık Tabiat Platformu

Antalya Ekoloji Meclisi

Validebağ Direnişi

Salihli Çevre Derneği

Yenifoça Forum

Foça Kent Konseyi

Bergama Çevre Platformu

Doğanın Çocukları

Burhaniye Çevre Platformu / BURÇEP

Ordu Çevre Derneği

Halkevleri Kent ve Ekoloji Çalışma Grubu

Muğla Çevre Platformu / MUÇEP

Deştin Çevre Platformu

Söke Çevre Platformu

Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Ve Geliştirme Derneği

Eğitim-Sen Foça Şube

Foça Barış Kadınları

Munzur Koruma Kurulu

Turgutlu Çevre Platformu / TURÇEP

Karadeniz İsyandadır Platformu

Marmaris Kent Konseyi Çevre Temsilciliği

Bartın Platformu

Erzincan'da siyanür korkusu... Maden yeniden faaliyete geçti, vatandaş su içmeye bile korkuyor Erzincan'da siyanür korkusu... Maden yeniden faaliyete geçti, vatandaş su içmeye bile korkuyor

Kazdağları İstanbul Dayanışması

BİGA Ekoloji ve Yaşam Platformu

Divriği Kültür Derneği

İzmit Yerel Gündem 21 Çevre Geliştirme Proje Üretim Uygulama ve İşletme Kooperatifi

Gökova Ekolojik Yaşam Derneği

KESK Ekoloji Meclisi

Tarım Orkam Sen

Büyük Menderes İnisiyatifi

Kdz. Ereğli Çevre Platformu (KERÇEP)

HDK Ekoloji Meclisi

Germencik Çevre ve Doğa Derneği

Edremit Çevre Derneği

Edremit Çevre Platformu (EDÇEP)

Foça Organik Tarım Grubu

İDA

Nükleer Karşıtı Platform

Kuzey Ormanları Savunması

Mersin Çevre ve Doğa Derneği

Kampanya, içinde yaklaşık 600 ton asbest bulunduğu iddia edilen, bu sebeple tartışmaların odak noktası haline gelen, Brezilya donanmasına ait “Nae Sao Paulo” uçak gemisinin İzmir’deki Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne getirilmesine karşı çıkıyor. Gemi, Brezilya yüksek mahkemesinin kararına rağmen yola çıktı ve 9 Eylül’de Türkiye’ye gelecek olarak görünüyor şu an. 

Önemli miktarda tehlikeli ve zehirli atık barındıran ve hiçbir ülkenin kabul etmediği nükleer savaş gemisinin sökümü sırasında çevreye, havaya ve denize, zehirli ve tehlikeli atık saçacağını; bu atıkların Foça, Menemen, Çiğli, Karşıyaka ve hatta İzmir merkezini etkileyeceğinin altını çizerek, halk ve çevre sağlığı için söz konusu geminin Türkiye’ye gelişinin durdurulması talep ediliyor. 

54 kurumun ve yaklaşık 100 bin kişinin destek verdiği bu mücadelenin sesini duyurmak için siz de iletişim kanallarınızda (YouTube, Twitter, Instagram vb.) konuya yer verebilir ve mücadelenin daha görünür olmasına katkıda bulunabilirsiniz. Kampanyacı kurumların iletişim bilgilerini de size temin etmekten memnuniyet duyarız. 

Kampanyanın kısa adresi: Change.org/OGemiyiDurdurun