Uncategorized

Hak ve Adalet Platformu, OHAL Araştırma Raporu’nu paylaştı

M[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″][/mks_dropcap]üslüman-muhafazakar kesimin muhalif sesi olan Hak ve Adalet Platformu, OHAL ve KHK mağduriyetlerini ve sosyo-psikolojik boyutlarını incelemek üzere Eylül ayından bu yana gerçekleştirdiği araştırmasının sonuçlarını Taksim Hill Oteli’nde düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]B[/mks_dropcap]asın toplantısı, platform sözcüsü Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cihangir İslam ve Nurten Ertuğrul öncülüğünde gerçekleşirken, raporun detaylı sunumunu kendisi de bir KHK’lı olan akademisyen Bayram Erzurumluoğlu yaptı.

“AMAÇLANAN, MAZLUMLARIN SESİ OLMAK”

Hak arama bilinci sınırlı olan ya da hiç olmayan mazlum kesimlerin araştırmaya ilgi gösterdiğini belirten Bayram Erzurumluoğlu’nun aktardığı bilgilere göre, online olarak internet üzerinden yapılan araştırmaya katılımın tam sayısı 2173. Özellikle mağdur ama ses çıkarma, hak arama bilinci sınırlı olan ya da hiç olmayan mazlum kesimlerin araştırmaya ilgi gösterdiğini söyledi. Tıklanma oranı 7500 olmasına rağmen araştırma sorularının tamamını cevaplayanların 2173 kişiden ibaret olmasını tam da incelemeye çalıştıkları OHAL sürecinin önemli bir göstergesi olduğunu söyleyen Erzurumluoğlu, OHAL’in yarattığı korku atmosferinin böyle bir tablo ortaya çıkarttığını ve bu araştırmayla amaçlananın mazlumların sesi olmak olduğunu dile getirdi.

“TEK TİP KITAFET BİR ÇEŞİT BÖCEKLİŞTİRMEDİR”

Daha kapsamlı ve çeşitli raporların hazırlanmasını vurgulayan Cihangir İslam, “Bir kaç bin akademisyenin ihraç edildiği bu süreçte aslında, daha kapsamlı ve çeşitli raporlar hazırlanmalıydı. Sadece akademisyenlerin değil, bütün KHK’lilerin sorunları ele alınmalı ve dünyanın gündemine yerleştirilmeli. Bu olaydan sonra yeni bir KHK daha geldi. Türkiye bir kırılma noktasında. Toplumca bir hezeyan ortamı var, bunun kırılması gerekiyor. KHK 696 İstikal Mahkemesi, Yassıada benzeri. Tek parti CHP gündemine ayna tutuyor, ana muhalefet partisi ise kendisiyle yüzleşemediği için yüksek sesle itiraz edemiyor. Tarihte ne varsa önümüze konuyor. Tek tip kıyafet uygulaması ise bir çeşit böcekleştirmedir. Guantantanomo tarzı uygulamalar ceza ve insaf kanuna aykırıdır ve bir gün hepsinin hesabı sorulur. Hukuka atamalar tamamen haksızdı ama hepsi yargı önüne çıkarıldı. Savaşın bile bir hukuku var, üstelik Müslüman toplumlar savaş hukukunu ilk çıkaran kesim. Topluma benden yana olursanız, problem yok deniyor. KHK’ler onaylı değil, bürokratlara da tuzak kurulduğunun bilinmesi lazım. Hem 28 şubat hem 20 temmuz da iki farklı kesimin aynı dili konuştuğunu gördük. Bilmeliyiz ki bu Türkiye’nin tamamı değil, yüzde 50’ye yakın hukuk-hak- demokrasi istiyor. Bu kitleyi daha ileriye taşımak gerekiyor. Demokrasi, insan hakları yönünde süratle gelişme sağlanmalı” sözlerini kullandı.


“ZULÜM İLE İKTİDAR OLUNMAZ”

Yüksel direnişçisi Veli Saçılık 413 gündür Yüksel Caddesi’nde eylem yaptıklarını ve işkence gördüklerini belirterek, “Nuriye 1.70 boy, 34 kiloda ve durumu çok acil. Ciddiyetsiz bir ortam var, fethullahçıların ya da AKP’nin devleti ele geçirmesi benim için fark etmiyor; sırtımda kurşun izleri var ve yaşlı annemi yerde sürüklediler. Bankanın kurdelesini kesenler para yatıranları işten atamaz. AKP’nin zulmüne göğüs gereceğiz, ölmeye de hazırız. Zulüm ile iktidar olunmaz. Kendinizi güçlü hissediyorsunuz ama haklı olan güçlüdür sözümü alıp, İsrail’e söylüyorsunuz. Süngüyle her şeyi yaparsınız ama üstüne oturamazsınız” ifadelerini kullandı.


“DEVLETTEN OHAL’İ KALDIRMASINI BEKLİYORUM”

Muhafazakârlık kimliğini kabul etmiyorum diyen HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Bu çalışma tarihe kayıt düşüyor. Muhafazakârlık kimliğini kabul etmiyorum. Her zaman muhafazakârlar zulme sahip çıkmışlardır. Vicdan, adalet, özgürlük olduğu zaman zaten muhafazakâr olunmaz. Guantanamo’daki tek tip kıyafete karşı Fatih’te eylem yaptık yıllarca. Zulmü meşrulaştırmak için Amerika da yapıyor deniyor. Toplumların erdemli taraflarını almak ve güzel noktalardan etkileşim yapmak gerekirken Sudan, Türkistan nerdeyse örnek gösteriliyor topluma. Devletten OHAL’i kaldırmasını beklemiyorum. Biz değiştireceğiz. Erdemli insanların birleşmesiyle değişecek. “dedi.

#dokuz8/M. İrem Afşin

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

Video