EĞİTİM

Eğitim Sen’den TEOG tepkisi

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi: “Açıklananın aksine temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınav kalkmamıştır. Adrese dayalı kayıt sistemi sorunları çözmeyecek, arttıracaktır.”
Diyarbakır 1 Nolu şube binasında düzenlenen basın toplantısında “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine getirilen yeni sistemi açıklayarak zaten karışık olan zihinleri daha da karıştırmış, öğrenci ve velilerde oluşan kaygıları büsbütün arttırmıştır. Milli Eğitim Bakanı’nın talihsiz bir şekilde ‘nitelikli okullar’ olarak ifade ettiği (fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, proje okulları vb.) yine yapılacak merkezi sınavla öğrenci almaya devam edecektir. Türkiye’deki bütün okulların niteliğinden sorumlu olanların ‘nitelikli okullar’ vurgusu yaparak, Türkiye’deki okulların yüzde 90’ının niteliksiz olduğunu kabul etmesi, iktidarın eğitimdeki başarısızlığının en açık itirafıdır” denildi.

“ORTA ÖĞRETİME GEÇİŞTE SINAV KALKMADI”

“Açıklananın aksine temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınav kalkmamıştır” denilen basın toplantısında “Öğrencilerin önemli bir bölümü Haziran ayında yapılacak olan sınava katılacaktır. Doğal olarak Bakan Yılmaz’ın TEOG’un kaldırılmasına gerekçe olarak sunduğu ‘okul dışı kaynaklara yönelme’nin beliğin bir şekilde artması kaçınılmazdır. Çünkü sınavla öğrenci alan okul sayısının azalması bu okullara girmek için daha yüksek puan almayı zorunlu hale getireceği için kurs, etüt ve özel derse yönelim daha da fazla olacaktır. Adrese dayalı kayıt sistemi sorunları çözmeyecek, arttıracaktır” vurgusu yapıldı.

“SADECE ÖZEL OKULLAR VE EMLAKÇILAR SEVİNDİ”

Açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı bugüne kadar benimsediği eğitim politikaları ile eğitim sistemini siyasal iktidarın ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda yap-boz tahtasına çevirmek dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmemiştir. Temel eğitimden ortaöğretime geçişte yapılan son değişiklik, bakanlığın asıl amacının sağlıklı, herkesin memnun olacağı bir ortaöğretim sisteminin oluşturulması olmadığını açıkça göstermektedir. Nitekim MEB’in açıkladığı yeni ortaöğretime geçiş sistemi, sadece özel okulları ve emlakçıları sevindirmiştir” denildi.

dokuz8HABER/Mahfuz Karaaslan

Video