BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MEDYA

IPI: Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın

Bağımsız gazeteci, editör ve medya yöneticilerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınlanan açıklamada “En çok tutuklu gazetecinin bulunduğu Türkiye’de tutuklu yargılanan gazetecilerin serbest bırakılması talebimizi yineliyoruz” denildi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]I[/mks_dropcap]PI’dan yapılan açıklamada “Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ocak’ta yayınladığı mesajda 16 yıllık AKP yönetiminde yapılan reformlarla basının özgürleştiği, zenginleştiği, ve çeşitlenebildiği bir zeminin yaratıldığı söylenirken, sayısal veriler ise aksini anlatıyor” ifadelerine yer verilirken; 15 Temmuz’dan sonraki dönemde en az 211 gazeteci ve medya yöneticisi gözaltına alındı, tutuklandı veya cezai kovuşturmaya tabi tutulduğu vurgulandı.

“HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI GERÇEKTEN ÇOK UZAK”

Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin açıklama yapan Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford, “Çoğunluğu gazetecilik faaliyetlerinden ötürü tutuklanan 157 gazeteci hapiste bulunuyorken, hükümetin ülkede basın özgürlüğü üzerine sorun olmadığı yönündeki açıklamaları gerçeklerden çok uzakta” sözlerini kaydetti.

“EN AZ 157 GAZETECİ TUTUKLU”

IPI’nın Türkiye’deki verilere dair derlemesi ise şu şekilde:

-En az 157 gazeteci tutuklu.

-Tutuklu gazetecilerden 127’si 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı. Rakamlara göre darbe girişiminden önce yaklaşık 30 gazeteci cezaevinde bulunuyordu.

-Son 30 ayda en az en az 211 gazeteci ve medya yöneticisi gözaltına alındı, tutuklandı veya cezai kovuşturmaya tabi tutuldu.

-Bu rakam üzerinden 84 gazeteci serbest bırakılırken, 52 gazeteci cezaya çarptırıldı, 75’i ise hala tutuklu yargılanıyor.

-Son 2.5 yılda çoğu ‘iftira’, ‘hakaret’ veya ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçlamalarından olmak üzere gazeteciler toplamda 492 yıl, 11 ay, 8 günlük cezaya çarptırıldı ve gazetecilere “Anayasa’yı ihlal etme” suçundan 5 ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi.

-Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) aralarında gazete, dergi, radyo kanalları ve. matbaalar olmak üzere toplamda 166 medya kuruluşu kapatıldı.

SON TWEET’LER

14 minutes ago
Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan'da meydana gelen deprem hakkında "Gelen ilk bilgiler bazı binalarda hasar oluştuğu yönünde. Can kaybı ve herhangi bir yaralanma da yok" dedi. https://t.co/hcBTDjmxy6
2
19 minutes ago
Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde ‘Koreli işçileri zorla çalıştırdığı’ suçlamasıyla mahkum olduğu tazminatı ödemeyi kabul etmeyen Japon şirketi Mitsubishi’nin ülkedeki varlıklarına el konulmasına onay verildi. https://t.co/jqDsEZR8WY
4 9
24 minutes ago
Van-Hakkari karayoluna çığ düştü. Birçok aracın yolda mahsur kaldığı öğrenildi. https://t.co/fr0LvG3i7c
2 2
29 minutes ago
#Seçim2019
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven: 23 Mart'ta yenilenen listelere göre 146 bin 669 seçmen oy kullanamaz hale geldi
https://t.co/fvFnIO90di
3
33 minutes ago
Kongo'da geçen yıl Temmuz'da başlayan ebola salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 564'e yükseldi. https://t.co/LvfvqIxt6W