BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ MEDYA

Gazeteci Murat Güreş: Kuşatmayla karşı karşıyayım

“Polise hakaret ettiği” gerekçesiyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılan ve iki çocuğunun velayet hakkı da elinden alınan Gazeteci Murat Güreş, dokuz8HABER’e yaptığı açıklamada daha önce ertelenmiş 1 yıl 2 ay cezasının olduğunu ve hakkında açılan başka bir dava daha olduğunu da belirterek, “Gazeteci olarak üçlü bir kuşatmayla karşı karşıyayım” dedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]G[/mks_dropcap]aziantep’te yaşayan Gazeteci Murat Güreş hakkında geçen yıl sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımla ilgili açılan davada  “polise hakaret ettiği” gerekçesiyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi. Cezası ertelenmeyen Güreş’in iki çocuğunun velayet hakkı da elinden alındı.

BABALIK HAKKI ELİNDEN ALINDI

Güreş hakkında açılan davanın son duruşması 21 Aralık’ta Gaziantep 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Güreş, duruşmada paylaşımında hakaret amacı bulunmadığını söyledi. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Güreş’e “suçun alenen işlendiği” gerekçesi ile 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verdi ve cezayı ertelemedi. Mahkeme ayrıca Güreş’in iki çocuğunun velayet hakkını da elinden alarak cezası infaz edilene kadar çocuklarına yasal olarak ‘babalık yapamayacağına’ hükmetti.

“CEZAEVİNE GİRMEKTEN KORKMUYORUM”

Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi sunacağını bildiren Güreş, kararla ilgili  “Babalık hakkımı elimden alacak kadar acımasız bir kararla karşı karşıyayım. İtirazımızı yapacağım. Takdir istinaf mahkemesindedir ancak cezaevine girmekten korkmuyorum. İfade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğim” açıklamasını yaptı.

“KUŞATMAYLA KARŞI KARŞIYAYIM”

dokuz8HABER’e yaptığı açıklamada yeniden görülen davasında kopyala yapıştır yöntemiyle aynı cezanın yeniden verildiğini söyleyen Güreş, “Gerekçeli kararın açıklanmasını bekliyoruz. İstinaf Mahkemesine itirazımızı elbette yapacağız” dedi.  Daha önce ertelenmiş 1 yıl 2 ay cezasının bulunduğunu ve 9 Şubat 2019 tarihinde başka bir duruşmasının daha olduğunu belirten Güreş, “Böyle olunca üçlü bir çevirmeyle, kuşatmayla karşı karşıyayım. Karara itirazımızı yapacağız. Ben her şeye rağmen Türk yargısına güvendiğimi belirtmek istiyorum” dedi.

SON TWEET’LER

20 minutes ago
Malatya'nın Arguvan ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. https://t.co/TIJbc7Hb1N
1
29 minutes ago
TSK, Ege'de Türkiye jetlerinin Yunanistan jetlerini taciz iddialarına dair, jetlerin herhangi bir taciz olayına karışmadığını, uçakların mutat (olağan) görevlerini yaptıklarını açıkladı. https://t.co/xF5o0teA7P
1
41 minutes ago
Mersin'de aralarında Yeni Yaşam Gazetesi (@yeniyasamgazete) çalışanı Tuba Salman'ın da olduğu 11 kişi "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi.
via/@MAturkce https://t.co/1yjLyMlESR
1
52 minutes ago
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhur İttifakı’nın Yenikapı’daki mitingini hatırlatarak, “Yenikapı’da yanlarına aldıklarını gördük. Yanlarına Ağar ve Çiller’i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır” dedi.
via/@MAturkce https://t.co/CxEvCFh1zz
1 5
1 hour ago
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu Hürriyet’in “PKK ile bağlantılı adaylar” haberine tepki göstererek, Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek” dedi. https://t.co/Fxz8ves2vy
2 5