BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Ahmet Şık’ın ‘kesilen’ beyanının tam metni: Hükmünüzün zerrece önemi yok

Ahmet Şık, Cumhuriyet Davası’nın 5. duruşmasında savunmasını yaparken, savunmanın “siyasi” olduğunu belirten mahkeme heyeti tarafından engellendi. Şık’ın engellenen beyanının tam metni yayımlandı. 
Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, muhabir Ahmet Şık, Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve muhasebeci Emre İper’in tutuklu yargılandığı davanın dünkü duruşmasında, tüm sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmişti. Mahkeme başkanı, Ahmet Şık’ın beyanını “siyasi” diyerek yarıda kesti ve Şık’ı salondan çıkardı. Şık, salondan çıkartılırken heyete “Umarım siz böyle bir mahkemede yargılanmazsınız” dedi.

“GÜN GELECEK SİZ YARGILANACAKSINIZ”

Beyanı yarıda kesilen Şık, “Bu siyasi bir dava. Umarım siz kendiniz gibi bir mahkemede yargılanmazsınız. Gün gelecek siz yargılanacaksınız, burada siz olacaksınız, unutmayın bunu” sözlerini kullandı. Öğle arasından sonra başlayan duruşmada Mahkeme Başkanı Orkun Dağ: “Ahmet Şık bundan sonra bu yargılama salonunda olmayacak. CMK 203-204 uyarınca bariz bir şekilde yargılamanın düzenini bozdu. Buna devam edeceğine şüphemiz yok. Ahmet Şık’ın protest bir adam olduğunu herkes biliyor, biz de biliyoruz. Burayı forumcu arkadaşlarıyla slogan atılan bir yer haline getirilmesi doğru değildir. Doğruları mümkün olduğu kadar yakalayıp bu yargılamayı sonuçlandırmayı tecelli ediyoruz” sözlerini kullandı.

Ahmet Şık’ın duruşmada engellenen beyanının tam metni;

https://www.dropbox.com/s/wgz0vuolykklufr/25AHMETBEYAN.doc?dl=

 

Video