BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

26 ifade özgürlüğü grubundan Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri için ortak bildiri

Aralarında ⁦IFJ, IPI, Uluslararası PEN, Norveç Almanya İsveç PEN⁩, Article 19, CPJ, ECPMF, CRNI, AEJ’nin de olduğu 26 basın ve ifade özgürlüğü örgütü, Özgür Gündem nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri davasında hapisle yargılanan Fincancı, Nesin ve Önderoğlu için “beraat” istedi.

26 ifade özgürlüğü grubunun ortak bildirisi şöyle:

Aşağıda ismi geçen basın ve ifade özgürlüğü grupları, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) temsilcisi ve Uluslarlarası Basın Enstitüsü (IPI) üyesi Erol Önderoğlu ile Türkiye İnsan Hakları Derneği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci, yazar Ahmet Nesin’e karşı uzun süren yargı sürecini kınıyor, hükmün verilmesi beklenen 15 Nisan 2019’da görülecek duruşmada beraat etmelerini talep ediyoruz.

Davadaki üç sanık, KHK ile kapatılan Özgür Gündem için başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” dayanışma kampanyasına katılmaları sebebiyle “terör örgütü propagandası yapmak,” “suç işlemeye teşvik” ve “suçu ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla yargılanıyorlar.

İmzacı gruplar olarak ayrıca Türkiye’de otokratik bir girişim altında muhalif tüm sesleri susturmak, bağımsız gazeteciliği engellemek adına gazetecilere karşı devam eden tüm tutuklama ve yargılamaları şiddetle kınıyor.

Üç yıla yakın süren bu davada yargılanan Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin’e tüm dayanışma ve desteğimizi gönderiyor, Türk hükümetinden gazeteci, akademisyen ve yazarlara karşı yürütülen bu baskı iklimini sonlandırmasını talep ediyoruz.

IPI Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford; “Bu dava asla cezai kovuşturmaya konu olmaması gereken mesleki bir dayanışmadan doğan hareket sonucu başlamıştır. Türkiye, halkın haber alma ve haber yayma hakkı için çalışan gazetecilerin haklarını ihlal etmeye bir son vermeli.”

ARTICLE 19 Avrupa ve Orta Asya Koordinatörü Sarah Clarke; “Yetkililer, önde gelen insan hakları savunucularını hedef alarak, Türkiye’de sivil toplumdan geriye kalan ne varsa yok etmeye çalışıyorlar. Ancak başaramayacaklar. Meslektaşlarımızı yalnız bırakımıyoruz ve bitmek bilmeyen bu yargısal tacize bir son verilmesini talep ediyoruz.”

Basın ve Medya Özgürlüğü için Avrupa Merkezi (ECPMF) yetkilisi Nora Wehofsits; “Türkiye’de dayanışma eyleminin kendisi suç unsuru yapıldığı zaman, uluslararası dayanışma göstermek her zamankinden daha da önemli oluyor.”

OBC Transeuropa’dan Chiara Sighele; “Uluslararası kamuoyu, Türkiye’nin Erdoğan’ın Türkiye’sinden ibaret olmadığını bilmeli. Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin gibi birçok cesur kişi ve kurum duyurulmalı ve desteklenmeli. Bu nedenle uluslararası kamuoyuna Türkiye hakkında sürekli ve geniş kapsamlı bilgi akışı sağlamak bugün her şeyden önemli.”

Norveç PEN Başkan Yardımcısı Kjersti Løken Stavrum; “Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin’in arkasındayız. Gazetecilere destek sağlamak ve Türk hükümetinin gazeteci yargılamalarını durdurmak için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz.”

Özgür Gündem, Türk yetkililerinin uzun süredir hedefinde. Geçen ay Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin gazetenin sahibi Ali Gürbüz’e yönelik 2004-2005 yılları arasında açtığı sistematik davalarla ifade özgürlüğü ihlali yaptığına hükmetti.

İmzalayanlar:

ARTICLE 19
Articolo 21
Association of European Journalists
CRNI (Cartoonists Rights Network International)
CPJ (Committee to Protect Journalists)
Danish PEN
ECPMF (European Centre for Press and Media Freedom)
EFJ (European Federation of Journalists)
English PEN
Freedom House
Front Line Defenders
German PEN
IFJ (International Federation of Journalists)
IPI (International Press Institute)
Norwegian PEN
OBC Transeuropa
PEN America
PEN Belgium/Flanders
PEN Canada
PEN Germany
PEN International
PEN Netherlands
P24 (Platform for Independent Journalism)
SEEMO (South East Europe Media Organisation)
Swedish PEN
Wales PEN Cymru

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

17 minutes ago
İBB binasında basın açıklaması yapan Ekrem İmamoğlu, Bahçeli'nin açıklamalarına dair, "İdari, hukuki tedbirin yanında, siyasi tedbir de almak lazım. Yapılan açıklamalar, bu tür saldırıları körüklüyor. Oy almadığınız yere niye gittiniz ne demek?" dedi. https://t.co/Oegt7twfzV
1 11
24 minutes ago
Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, ülkesinde düzenlenen saldırılara ilişkin, önceden istihbaratın alındığını kabul ederek yeterli önlemlerin neden alınmadığının araştırılacağını açıkladı. https://t.co/gVbsMqt5XU
34 minutes ago
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Kılıçdaroğlu’na saldıranlar içinde ismi geçen Osman Sarıgün’ün partimiz üyesi olduğu görülmüştür. Ankara İl Yönetim Kurulumuz, Osman Sarıgün’ün Kesin İhraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermiştir" açıklamasını yaptı. https://t.co/youpwRfCn3
7 13
39 minutes ago
Ahmet Kural'ın hapis cezası aldığı davanın ardından adliye çıkışında açıklama yapan şarkıcı Sıla, "Adalet beni yüreklendirdi. Susmak iyi bir fikir değil. Susmayarak birilerinin hayatını kurtarabilirsiniz. Herkese cesur olmayı salık veriyorum" dedi. https://t.co/SKCjp9JnIl
25 99
44 minutes ago
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre Nisan ayında tüketici güven endeksi 6,9 oranında artarak 63,5 oldu. https://t.co/kb7hC8ompu