EĞİTİM KÜLTÜR-SANAT

İlkokul 2. ve 3. sınıflar için hazırlanan kitapta ‘cinayet’ anlatıldı

Kapağında “2–3. Sınıflar İçin” ibaresinin yer aldığı Kahkaha Gülleri isimli kitapta, bir babanın oğlunu öldürüşü ve onun nasıl “yendiğinin” hikayesi anlatıldı.

2009 yılında basıldığı belirtilen kitaptaki skandal ifadeler, geçtiğimiz 7 Kasım’da fark edildi. Kitabın 28. sayfasında yer alan anlatım “Babası, oğlunu öldürmüş. Başını, odunların arasına koyup eve getirmiş, hanımına göstermiş. Hanım hiçbir şey dememiş.” sözleriyle başlıyor.

CİNAYET BETİMLENDİ

Hürriyet’ten Ayşe Arman’ın gündeme getirdiği skandala göre, “Kahkaha Gülleri” isimli kitapta şu ifadelerin yazılı olduğu görüldü:

Babası, oğlunu öldürmüş. Başını, odunların arasına koyup eve getirmiş, hanımına göstermiş. Hanım hiçbir şey dememiş. Ertesi sabah çocuğun başını kazana atmış, altına ateş yakmış. Öğle olduğunda kız sokaktan gelip, üvey anasına:

– Yemeği hazırla, yiyip okula gideceğim demiş.

– Kazan mutfakta, tabağını alıp git. Yemeğini kendin alabilirsin, demiş üvey ana.

Kız, kazanların başına varmış; birinci kazanın kapağını kaldırır kaldırmaz korkup kaçmış. Gözü, abisinin saçlarına takılınca, onu tanımış.

O hemen kapatıp, ağlaya ağlaya okula doğru yol almış. Okula varır varmaz, bütün olup biteni hocasına anlatıvermiş.

– Dünyada, üvey analar böyle işleri çok yaparlar, demiş hocası. Bırak, üzülme. Bu ateşin dumanı onun gözlerini kör edecek. Fakat sen, çok dikkatli davranmalısın. Şimdi beni iyi dinle: Ağabeyinin etine asla ağzın değmesin. Kemiklerinin hepsini toplayıp, bir gül ağacının dibine göm. Ona su döküp, kırk gece boyunca başında oturarak ebedilik duası oku. Diğerleriyle işin olmasın. Gerisini merak etme sen.

Kız, hocasının sözlerine kulak verip, ağabeyinin kemiklerini toplamış ve bir gül ağacının dibine gömmüş…

…”

“IŞİD’E ADAM MI YETİŞTİRİYORSUNUZ?”

Olayı gündeme getiren Ayşe Arman ise kitapta yazılı ifadelere “IŞİD’e adam mı yetiştiriyorsunuz?” diye tepki gösterdi. Arman şunları söyledi:

“Aile aile diye tepinip duruyoruz ama aile diye sunduğumuz örneğe bakar mısınız!
Bu kadar şiddet içeren hikâye küçücük çocuklar için resmen işkence!
IŞİD’e adam mı yetiştiriyorsunuz?
Bu kitaplar denetlenmiyor mu?”

Yazar hakkında

Dokuz8 Haber

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

1 hour ago
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında 19.19’da 1919 kişi birlikte zeybek oynadı. Atatürk fotoğraflı ve kırmızı beyaz kıyafet giyerek zeybek oynayan 1919 kişi ardından ‘Mustafa Kemal Atatürk’ yazdı. https://t.co/nLpqrSe2xw
3 33
2 hours ago
Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 23-30 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. Festivale bu yıl ilk defa 5 kıtadan kadın filmleri katılacak. https://t.co/tpJHe5BjMl
3 7
3 hours ago
HBO tarafından yapılan açıklamada, "Game of Thrones"un bölüm başına ortalama 43 milyon izleyiciye ulaştığı bildirildi. Bunun tahmini bir rakam olduğunu açıklayan firma yetkilileri, dünya sıralamasında ilk sırada yer aldıklarını belirtti. https://t.co/TuPuYgvvrE
1 10
4 hours ago
Dünya Tekvando Şampiyonası'nda kadınlar 62 kiloda mücadele eden milli sporcu İrem Yaman altın madalya kazandı. İrem Yaman, iki kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti. https://t.co/48skTYHjQi
5 hours ago
#GündenKalan | 19 Mayıs 2019
📎2018-2019 Spor Toto Süper Lig şampiyonu Galatasaray oldu
📎Memleketin dört bir yanında 19 Mayıs
📎Yılmazköy'de JES çalışması durduruldu
📎Erdoğan'ın yazlık sarayına yeni yapılar eklendi
Günün önemli gelişmelerini derledik:
https://t.co/C9vipausQl
4