GÜNDEM

UBER hedefte: Saldırı, dava, yasa tasarısı

Taksicilerin, UBER’e erişimin engellenmesine ilişkin 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtığı davanın ilk duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde yapıldı. Taksi şoförleri dava öncesi adliyeye gelerek protesto gösterisi yaptı. İçişleri Bakanlığı da son dönemde UBER uygulamasıyla gündeme gelen “yetkisiz yolcu taşımacılığı” tartışmalarının ardından yeni bir kanun tasarısı hazırladı.
İnternet üzerinden taksi hizmeti veren UBER’e dava açan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, 200’e yakın üyesiyle İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. Onlarca taksici adliye önünde araçlarının kornalarına basarak protesto gösterisi yaptı. Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “ Avrupa ülkelerinde taksicilerin eylem yaptığı sağı solu yakıp yıktığı gibi eylem yapmak istemiyoruz. Eğer meclisimiz bu konuda çalışmazsa, adalet farklı bir karar verirse taksi esnafının sabrı taşar. Taksi esnafı ekmeği için her şeyi yapar” dedi. Eyleme CHP Milletvekili Gürsel Tekin de destek verdi.

MİNİBÜSLERE PET ŞİŞE ATTILAR


UBER’E SAVUNMA İÇİN SÜRE VERİLDİ

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki duruşmada ise Birleşik Taksi Şoförleri Derneği avukatları “Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin” değiştiğini belirterek, UBER’le ilgili tedbir alınmasını istedi. Avukatlar, UBER’e erişimin engellenmesi gerektiğini savundu. UBER’e savunma için 2 hafta süre verildi. Mahkeme, bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 4 Haziran’a erteledi.

YENİ YASA TASARI HAZIRLANDI

İçişleri Bakanlığı son dönemde UBER uygulamasıyla gündeme gelen “yetkisiz yolcu taşımacılığı” tartışmalarının ardından yeni bir kanun tasarısı hazırladı. Tasarı yasalaştığında “izin belgesindeki faaliyet alanı dışında” yolcu taşımacılığı yapan araçlar trafikten men edilebilecek.

UBER ARACINA SİLAHLI SALDIRI YAPILDI

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde 10 Mart’ta yolcu almaya giden bir UBER aracına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. İçinde yolcu bulunmayan araca 4 kurşun isabet ederken, kurşunlardan biri boş yolcu koltuğuna denk geldi.

MÜŞTERİ GİBİ ÇAĞIRIP UBER ŞOFÖRÜNÜ DÖVDÜLER

Taksicilerin  müşteri gibi çağırdıkları UBER şoförünü dövmesi 7 Mart’ta basına yansıdı. Taksicilerin darp ettiği şoför konuyu yargıya taşıdı. Savcılık soruşturması devam ediyor.

UBER KULLANICILARI TWİTTERDA KAMPANYA BAŞLATTI

Diğer yandan UBER kullanıcıları Twitter’dan #uberedokunma etiketi ile kampanya başlattı. Kampanya kısa sürede TT listesine girdi.

Video