Featured GÜNDEM MANŞET SAĞLIK

Sağlıkta şiddete karşı acil çözümler

TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Ali Özyurt, öldürülen Dr. Fikret Hacıosman anısına yazdığı “Sağlıkta şiddete karşı acil çözümler” başlıklı yazısında Sağlık Bakanlığı’na seslenerek, “Türk Tabipler Birliği, sendikalar ve sivil toplum örgütleri gibi sağlık ortamının tüm bileşenleriyle; iş birliği yapmalı ve sağlıkta şiddet yasası ivedilikle çıkarılmalıdır” dedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]İ[/mks_dropcap]stanbul Bahçelievler’de bulunan Medicana Hastanesi’nde bir hastası tarafından doktor Fikret Hacıosman’ın öldürülmesinin ardından Türk Tabipler Birliği, Türkiye genelinde “Sağlıkta şiddet yasası çıkarılsın” sloganıyla eylemler düzenledi. Sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasını isteyen doktorlar, alanlardan “Sağlıkta şiddete hayır” diye haykırdı. TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Ali Özyurt, “Sağlıkta şiddete karşı acil çözümler” başlığı ile bir yazı kaleme aldı.

Dr. Ali Özyurt’un yazısını olduğu gibi sizinle paylaşıyoruz.

SAĞLIKTA ŞİDDETİN TEMEL NEDENLERİ

Fiziki yapılarının uygunsuzluğu, izole ortamların yetersizliği, uzun bekleme süreleri, aşırı kalabalıklar, nitelikli ve yeterli personel yokluğu, yoğun ve uzun süreli çalışma saatleri belli başlı nedenlerdir. Ayrıca kültür farklılıkları, alkol, madde kullanımı, yetersiz bilgilendirme ve iletişimsizlik, hasta beklentilerin yükselmesi şiddeti tetikler.

Sağlık çalışanlarına yönelik mesleki değersizleştirme ve itibarsızlaştırma şiddeti meşrulaştırır, hoş görülmesine neden olur. Siyasi iktidar ve medyanın tutumu ile güvenlik yetersizliğini de akıldan çıkarmamak gerekiyor. Ayrıca şiddeti uygulayanların cezasız bırakılarak toplum gözünde kahramanlaştırılması şiddeti ilk başvurulan bir çözüm aracı haline sokuyor.

ŞİDDETLE BAŞ ETME YOLLARI

Saldırganla, konuşarak güç kullanarak veya sakinleştirici ilaçlarla baş edilmelidir. Saldırganla, göz göze gelmemeli, en az bir kol uzunluğu mesafe koymalı ve kaçmak için kapıya yakın durulmalıdır. Kişinin saldırgan eğilimleri varsa; güvenliği kapı önünde bekletin. İki çıkışı olan oda kullanın. Yatıştırıcı konuşun. Silahlı saldırganı, silahsızlandırın.

ŞİDDETTE KRİZ YÖNETİMİ

Sağlık sektöründe en önemli risklerden birisi şiddettir. O yüzden kriz yönetimi ve şiddetle baş etme eğitimi alın. Hızlı yürüme, sinirli hareketler, yükselmiş ses tonu duvarlara, eşyalara vurma ve kendine vurma şiddetin ayak sesleri demektir. Ona göre hemen şiddet yönetimine geçin. Bunun için sürekli değerlendirme yapın. Can güvenliğinizi sağlayın. Sakin olun ve saldırganla yeterli fiziksel mesafeyi koruyun.
Yöneticiler ise, tartışmanın tarafı olan personeli hemen uzaklaştırır. Kriz yaratan grup temsilcisi ile görüşür. Dinler ve açıklayıcı olur. Bir çözüm seçip ve uygular. Saldırganın bedenine dokunmaz ve elle müdahale etmez. Gerekirse özür diler.

SİYASİ İKTİDARA DÜŞEN GÖREV

Sağlıkta şiddetin önlenmesinde, Sağlık Bakanı, Türk Tabipler Birliği, sendikalar ve sivil toplum örgütleri gibi sağlık ortamının tüm bileşenleriyle; iş birliği yapmalı ve sağlıkta şiddet yasası ivedilikle çıkarılmalıdır.
* Dr. Fikret Hacıosman’ın anısına

SON TWEET’LER

52 minutes ago
İzmir Bayraklı Belediyesi tasarruf önlemleri sayesinde 45 günde 2 milyon TL tasarruf etti. Belediyede fazla kiralık araçlar iade edildi, belediye kurumları kiralık binalar yerinde belediyeye ait binalarda hizmet vermeye başladı. https://t.co/7jvfihdJ8B
8 22
1 hour ago
24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Giresun'da şüpheli bir biçimde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ı tanımadı.
Twitter'da yaptığı paylaşımda, Rabia'nın fotoğrafını profilinde kullananlar için, "Aynı foto 4 farklı hesap. Ekrem İmamoğlu'nun trol ekibi" dedi. https://t.co/QsCD6hnE7R
11 44
2 hours ago
İstanbul seçimleri için farklı görüşte olan çiftin tartışması sosyal medyada ilgi çekti.
via/@YolTV https://t.co/pvwDFo0wVA
13 69
3 hours ago
Japonya’da ‘Kedi Kafe’ ismindeki bir işletmede, bir düzineden fazla kedinin cam kenarına çıkarak pirinç tarlasını süren çiftçiyi izledikleri görüntüler sosyal medyada büyük beğeni aldı. https://t.co/EkVUfqs4Y4
4 hours ago
İstanbul'da "Yeditepe Huzur" asayiş uygulaması kapsamında, 39 ilçede denetim gerçekleştirildi. https://t.co/6MOvbDB45D
5